Laponsko

Zkušenosti a zážitky z cest, lezeckých akcí, cyklistických a turistických výletů.

Moderátoři: Hus, Hurvajz, Eva, Martin, Fenek, Chumy

Laponsko

Příspěvekod Hurvajz » 19 bře 2011, 14:43

Zdar Tome, výborná akce i galerka, už aby byla další...Fakt jsem si fotky prohlížel se zatajeným dechem a hlavně výborně okomentované, úplně jsi mě vtáhl do děje. Takže když jsi psal, že jste měli večer v nohách 26km, tak mě ty nohy taky skoro bolely :mrgreen: :mrgreen:
Jinak jaký je cca rozpočet takové akce, máte už nějakou kalkulaci?
A co medvědi, nepotkali jste?
Hurvajz
Ursus tým

Re: Laponsko

Příspěvekod Chumy » 19 bře 2011, 16:33

Ahoj Vašku,
děkuju za pozitivní reakci, mám radost, že se galerka líbí. Další část už je na webu.
Veškeré výdaje jsme platili z karty, kompletní vyúčtování ještě nemám hotové, protože mi ještě nepřišly všechny účty z benzínek. Poředběžně ale podle spotřeby můžu říct, že samotná cesta vyjde do 3500 kč na osobu za naftu + 1250 kč na osobu za trajekty. Navíc jsme ještě platili dvakrát ubytování v kempu, které jsme ale každý zaplatil zvlášť hotově. Většinu jídla jsme měli s sebou z ČR, na místě jsme dokoupili jen chleba, fazole a nějaké pití na cestu. To je ale zanedbatelná částka. Takže myslím hooodně levná akce, poměr cena/výkon parádní :) . Je to tedy především díky autu, protože místní doprava je neskutečně drahá.
Z fauny jsme naživo viděli jenom bělokury, polární zajíce a soby (v ohradě i ve volné přírodě). Medvědy naštěstí ne, lední jsou až blíž moři.
Tom
Chumy
Ursus tým

Příspěvekod Martin » 19 bře 2011, 16:49

Parádní fotky a skvělé povídání! Díky za to... Už se těším na příští sezónu, snad ta polárnická akce tentokrát vyjde. ;)
Martin
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 19 bře 2011, 17:04

Chumy píše:Je to tedy především díky autu, protože místní doprava je neskutečně drahá.

A konkrétně je to především díky octávce, u jiného auta by to mohlo být taky 2x tolik ;)
Jak byste se orientovali pokud by nebyly po cestě tyče? Měli jste sebou GPSku s nahranýma mapama?
A co příště - Špicberky nebo Grónsko? 8-) 8-) :mrgreen:
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Chumy » 19 bře 2011, 17:20

Jj, oktávka to zvládla skvěle, akorát na takové akce už je malá, ideální by byli tři lidi. Takhle byla totálně narvaná a vešli jsme se jen díky střešnímu boxu.130km/h bylo pro takový náklad maximum. Do budoucna bych chtěl Volvo V70 v naftě, to si ale ještě chvíli počkám.
Orientace bez tyčí by konkrétně na Halti byla nemožná. GPS jsme sice od Martina měli pujčenou, ale bez mapy a jen s vypsanými GPS body, nakonec jsme ji ale nechali v autě, protože jsme spoléhali na značení tyčema.
Pokud by se tam ale někdo chystal, ve srubech jsou deníky, ve kterých jsou podrobně rozepsány GPS souřadnice všech srubů v okolí.
A co příští rokv zimě? V hlavě už něco mám, jen vybrat...Kebnekaise? Femundsmarka? Špicberky? uvidíme :)
Chumy
Ursus tým

Příspěvekod Martin » 19 bře 2011, 19:55

Špicberky... :!: Já se hlásím? Autem do Osla, zpáteční letenka a třeskutá zima... :?
Martin
Ursus tým

Příspěvekod Jeňa » 19 bře 2011, 20:39

Zdar, super akce:-) Mě zajímá náklad. Myslíš, že by nebylo lepší nést jen jeden batoh na zádech? Není mi jasné, co jste tahali, že jste měli každý dva. Předpokládám že část stanu, spacák, žďárák, káru, vařič, jídlo, náhradní rukavky a 1 teplou vrstvu na tělo a nohy. Co kromě toho? Možná jsem postižený z lezení, kde nižší váha=rychlost=bezpečí. Díky
Jeňa

Příspěvekod Chumy » 20 bře 2011, 01:46

Ahoj, náklad to byl vážně úkrutný a na menší pochody, jako byl Pallas, bych příště taky volil jen jednu velkou krosnu (terém zde byl taky víc příkrý, což bobům nesvědčilo). Pochod na Halti už byl ale náročnější a jen jídla měl každý jednu velikou igelitku, potom samozřejmě teplý péřák, dvě karimatky, stan nebo žďárák, dvě termosky, dva nože, kotlík, vařiče s bombama, ešus, atd...a především strašná kupa oblečení...to hlavně proto, že jsme neměli moc péřových věcí, tak jsme kvalitu museli nahrazovat kvantitou. Ne vše jsme využili, ale některé věci jsme měli i kvůli malé dávce hygieny vícekrát. Zimní oblečení nám ale zabíralo nejvíc místa. Teploty naštěstí nebyly až tak kruté, jak jsme očekávali, týden před naší návštěvou dosahovaly pod -40°C v bezvětří, my zažili jen kolem -30°C, na větru pocitově více. I to byl impulz, abychom nic nepodcenili, navíc pro každého znás to byla premiéra v takovém prostředí, takže jsme zvolili metodu na jistotu. Celá trasa by se jistě dala zvládnout na běžkách s menším vybavení za 3 nebo 4 dny, to by však musely být ideální podmínky, což my neměli.
Důvod saní byl jdenoduchý, především ušetřit ramenům a zádům, pro které by náklad kolem 30-40 kg na 6 dní byl hrozný. Z výbavy moc věcí ubrat nešlo. Kdyby měl někdo zájem, můžu na web dát i seznamy výbavy. :)
Terén na Halti není příliš strmý a tak jsou zde saně ideální. Na další akci bych už rád vlastnil pravé severské pulky a na nich tahal veškeré vybavení, čili na záda jen malý útočný baťůžek s foťákem a termoskou. :stopa:
Chumy
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 20 bře 2011, 09:36

Náhodu vaše boby super (až na to převracení no, to musel být opruz...). Na kolik vyjdou origo pulky?
Jinak já váš styl celkem chápu, přišel mi logický a asi bych volil stejně. Navíc když jde o první akci...tam člověk sbírá zkušenosti a příště už je potom zas o něco chytřejší. :thumbup:
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Chumy » 20 bře 2011, 09:59

Jojo, i jsme se takhle cítili víc jako polárníci :D
Pulky dělá několik firem, tradiční je třeba norská Fjellpulken, viz: http://fjellpulken.no
Tam ce ceny pohybují zhruba v rozmezí 10 - 20 tisíc (rozdíl mezi turistickými a expedičními typy), dají se ale sehnat i v ČR, třeba od pana Michalíka, kterému dělá reklamu Petr Pavlíček, viz: http://www.kompozity-michalik.cz/?cube=text&c=11 , ten chce za kompletní saně i s tažnými pásy a poruhy 6000 kč, pokud by měl někdo zájem jen o kompozitový odlitek bez jakéhokoli příslušenství (i bez teflonových lyžinek) stojí 1200 nebo 1500 kč, to už si nepamatuju přesně. Váží ale 6 kg. :(
Chumy
Ursus tým

Příspěvekod Jeňa » 21 bře 2011, 08:58

To mně se ty boby taky strašně líbí. A pokud jste měli vybavení do -40, tak chápu i to množství věcí. V takových teplotách tak dlouho jsem nikdy nebyl. Nejvíc se tomu blíží asi norské hory, kde jsem byl sám 3 dny, ale to teploty nešly pod -18 a do vesnice jsem to měl 20 km, takže proti vám pohoda:-) Kolik a jak tlustých vrstev jste měli na sobě za pochodu? A seznam věcí bych též uvítal - rád se nechám inspirovat:-)
Jeňa

Příspěvekod Chumy » 22 bře 2011, 11:36

Ahoj, oblečení se dost lišilo na jednotlivých částech výpravy, ač to možná tak nevypadá, na Pallasu byla daleko větší zima, při pochudu na Halti nám vzduch ohřála fronta z jihu, takže v závětří jsme mívali kolem i -10°C, když foukalo tak bylo hůř, ale to bylo den ode dne různé.
Nevím přesně jak kluci, tak tu budu psát, co jsem nosil já ;)
Pallas: termoprádlo, tenká fleesova mikina kterou jsem ve velké zimě měnil za tlustou, péřová vesta a zimní bunda, na nohou nad termoprádlem jeste jedny spodky a membránovky, tady by se hodilo něco teplejšího, to jsem bohužel neměl, maximálně přihodit další vrstvu (jednou jsem měl pod membránovkama ještě mountainery od DA). Na zadek bývala dost zima :D , no a na hlavě kuklu, čepici a kapuci + lyžařské brýle. Taky ponožky s merinem + teplé rukavice. Když jsme ale šli dost svižně, člověk se i zapotil a musel ubrat:)
Na Halti bylo tepleji, tam stačilo mít na termoprádle něco tenkého (většinou pulover od DA) a na tom buď fleesku s NOWINDEM nebo Zimní bundu, na nohou o vrstvu míň a místo membránovek jen Mountainery od DA. Bohužel jsem podcenil oblékání při chození na záchod večer ze srubu, tak jsem byl poslední tři dny dost nachlazený.
Většinou byl problémem spíš ledový vítr než samotné teploty.
Seznam věcí - nevím, jestli to jde hodit sem někam na web, kdyžtak můžu poslat na mail.
Tom :stopa:
Chumy
Ursus tým

Příspěvekod Jeňa » 22 bře 2011, 11:51

To jste toho na sobě zas tak moc neměli. Jak radí Pavlíček - chodit oblečený tak, abych se moc nepotil, ale při zastavení na sebe okamžitě hodit péřovku. Seznam můžeš překopírovat třeba sem: https://docs.google.com/document/d/1GJq9zh3ByN3fM7qkuQxQKTtMiQNFSN_tXKRRfo7R-pI/edit?hl=en&authkey=CJigipkE , ať z toho mají něco i ostatní:-)
Jeňa

Příspěvekod Chumy » 22 bře 2011, 12:37

Tak už by to na tom linku v předchozím příspěvku mělo být. Vycházeli jsme z toho úvodního odkazu, dál je to tam popsáno ;)
Chumy
Ursus tým

Příspěvekod Jeňa » 22 bře 2011, 12:58

Díky za inspiraci :-) Kostky jsou dobrej napad - je to lehke a clovek se zabavi.
Jeňa

Příspěvekod šíp » 29 bře 2011, 00:44

Ahojky, Pallas jsme se pokusili přejít na sněžnicích 10-14 dnů před Vámi, ovšem díky tlakové výši jsme sice měli slunečné počasí, ale třeskuté mrazy - zpočátku kolem -35°C až nakonec po celý den -42°C /dle informací z Hetty/. No a dopadlo to tak, že jsem trochu omrzla /hrozila mi amoutace/. V té šílené teplotě nám odcházely všechny elektrické zařízení - GPS, hodinky, teploměr, zrcadlovka, kompakt, kamera, čelovky /ze 3 čelovek najela jen jediná a to jen na chvíli, jakž takž fungovala jen malá blikačka z kola sbalená omylem/. Zip na mé bundě nebyl kryt légou a zmrznul tak, že jsem se několik hodin nerozepnula, manžel byl na tom lépe - jeho bunda měla krycí légu.
S orientací jsme též měli trochu problémy - spousta projetých skútrovek odnikud nikam. Zřejmě se chlapci jen tak bavili a jezdili si tundrou pro zábavu.
Na dvojici jsme měli expediční saně a je to opravdu výrazný pomocník. Až tam jsem pochopila, proč nepromokavá látka je uzavíratelná speciálním gumicukem - zip by totiž nešel otevřít a cokoliv plastového okamžitě praská.
Na svačinu se nám osvědčila jedna termoska naplněná vřelou vodou a zalití "hrníčkové polévky" do termohrnku - jen to bylo potřeba dostat to do sebe rychle -jednak se nedalo na mraze dýl zastavit, jednak než člověk dopil,křoupal mu mezi zuby led.
Pár fotek inkriminovaných prstů: https://picasaweb.google.com/vargovcikl ... ihoFinska#
Pár fotek obecně z Pallasu: https://picasaweb.google.com/vargovcikl ... odminkami#
Máme i cca 20 minut záznamu videa, mohu poslat odkaz ke stažení /cca700MB/
šíp

Příspěvekod Hurvajz » 29 bře 2011, 08:13

Tyjo to musel být kotel :thumbup:. Určitě pošli odkaz na video, rád(i) se podívám(e) pěkně z tepla domova :mrgreen:
Jinak dík za krásný (lehce nechutný) prstový report :clap: Snad to relativně dobře dopadlo. Hlavně že neproběhla amuputace ;) To tě léčili celou dobu ve Finsku nebo doma v Česku?
A ještě dotaz, jaké jsi měla rukavice? Nebo jak se to tak stane, že ta ruka takhle omrzne. I přes rukavice (v těchto mrazech) nebo to bylo spíš tím, žes třeba ruky častěji vytahovala z rukavic?
A poslední dotaz - ty hodinky cos měla vypadají na značku Suunto, to sem myslel že vydrží nějaký ten mráz... :?
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Chumy » 29 bře 2011, 08:30

Ahoj Šipko:)
To jsem rád, že jsi zavítala na náš web! Musím se přiznat, že prvním impulzem k návštěvě Finska bylo shlédnutí Tvých fotek "tup" na outdoorforu z léta a komenty okolo nich! ;)
Ty prsty jsou drsné, hlavně, že vše dobře dopadlo. My měli na počasí "větší štěstí", protože po našem příjezdu začalo foukat z jihu, tak se teploty z -40° vyšplhaly až k -20, což bylo jistě příjemnější, na druhou stranu bych rád zažil i těch -42:)
Baterka na foťáku mi ze začátku taky velmi rychle ubývala, ale postupem času si nějak "přivykla" a odfotil jsem na jednu 14 dní (Nikon D80).
S orientací to bylo přesně jak říkáš, více projetých cest a značení žalostné (na Halti teda o hodně lepší než na Pallasu), když byla sněhová bouře, cesta nešla najít. My se až do Hety bohužel právě kvůli počasí nedostali. S tou horkou vodou - zajímavý nápad. My jsme tahali každý "jen" dvě termosky s čajem.
Chtěl bych se zeptat na ty Pulky, podle fotek jsou to myslím Fjellpulken, sehnali jste je v ČR nebo objednávali odjinud? Co je to za typ a jak vyšly cenově? Rád bych si takové na příští výpravu pořídil.
Filmek by byl super! Určitě pošli odkaz!
Měj se a ať se prsty brzy uzdraví! Tom :stopa:
Chumy
Ursus tým

Příspěvekod šíp » 29 bře 2011, 10:18

Já nejspíše omrzla díky tomu, že mám autoimunitní onemocnění typu lupus, což bohužel znamená velkou predispozici právě k omrznutí. Přesto máme v plánu na Sever dál jezdit a i pořádat zimní výpravy, jen ne v únoru, to je opravdu brzo. Rukavice jsem měla primaloftové palčáky a vevnitř merinovou a PWS vložku, když jsem fotila nebo cokoliv dělala, sundávala jsem si jen převlečné palčáky, nikdy jsem neměla holé ruce. Z logiky věci i vyplývá, že častěji jsem si sundávala pravou rukavici /jsem pravák/ a přitom mám omrzlé více prsty na levé ruce.
Moje zrcadlovka neměla problémy s baterií, zasekla se závěrka a byl tam i nějaký jiný problém, to by spíš technicky blíže vysvětlil můj manžel /povídal něco o posunutém zrcadle - budu muset svoji D70 poslat na seřízení/. Totéž bylo i s GPS - baterky, které jsem v ní měla, normálně doma fungovali. Spíš to vypadá, že ta nízká teplota byla už mimo dosah samotné techniky a baterie v tom sehrály jen podružnou roli.
Hodinky mám opravdu Suunto a též mě tohle zklamalo, větší zklamání ale bylo u PRŮMYSLOVÉHO teploměru, který nosím na výlety a doma přes USB stahuji data. Tak zrovna u téhle hračičky jsem si myslela, že je mrazům přizpůsobená.
video je tady: ftp://ftp.unis.cz/
jméno: Vargovcik_public
heslo: Unis2011
šíp

Zpět na Cestování