Něco málo z místní gastronomie

Postřehy z Vaškova studijního pobytu v Guangzhou a okolí.

Moderátor: Hurvajz

Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hurvajz » 13 dub 2011, 18:48

Tak vás tady pěkně vítám a dovoluji si uvést pár prvních poznatků :) Tož co říct k jídlu? Je naprosto odlišné od toho našeho Evropského. To je myslím základní a zásadní poznatek ;) Stravovat se můžete samozřejmě v podnicích od těch nejlepších až po obyčejné školní "kantýny", které tak trochu připomínají naši menzu. Ty jsou tady v campusu poměrně časté a většinou chodíme jíst tam, protože jsou nejlevnější a jsou nejblíž. Je tu k dispozici velké množství malých kovových mističek a v každé je nějaké tajemství. Samozřejmě první mistička je nejzásadnější, protože v ní najdete rýži, jediné, o čem víte 100% co je to zač :D Hned zkraje mě trochu zarazilo to, že rýže je téměř vždy rozvařená. Čekal jsem, že číňani budou na tohle fajnšmekři, ale rozhodně nejsou. Neřeší to, rýže je tu masový produkt a jak vypadá je vedlejší, hlavně že je a je jí hodně a je ke všemu. Obecně to že se má jíst hlavně očima tu rozhodně neplatí, vzhled a jídelní kultura je tu vedlejší (aspoň ve školních kantýnách). Naštěstí jsou číňani poměrně prasata, takže se svou povahou se tu cítím jako doma. Kurňa je toho tolik co napsat, že nevím, co dřív a asi budu trochu skákat od jednoho k druhému :lol: Jídlo je v kantýnách levné, máte na výběr tři misky s rýží, od nejmenší po největší porci. Největší porce stojí v přepočtu asi dvě koruny padesát. K tomu si vezmete nějaké maso (já většinou neexperimentuju a beru si kuřecí), které stojí kolem sedmi korun, k tomu nějakou zeleninu (většinou je v nabídce okurka, květák, brokolice, paprika, nějaké rajčatové pyré či nějaké hnusné zelené listy). Zelenina je tak za pět korun. A taky si můžete vzít misku s polévkou, což je voda, ve které vyvařili kukuřici nebo nějaké maso. Ale chuť má ta voda dobrou :geek: Polívka je taky kolem pěti korun. takže celkem vyjde jedna návštěva kantýny kolem 20 korun a najíte se bohatě. Dá se najíst i levněji. Tohle je spíš obědová cena :)
V restauraci jsem byl zatím pouze jednou, hned první den. Kultura je samozřejmě mnohem vyšší než v kantýnách...Jí se kolem kulatého stolu, na němž je otočný skleněný ovál a na něj se nosí jednotlivé chody. Nikdo si neobjednává nějak sám za sebe, spíš se debatuje nad jídelním lístkem a každý řekne něco, co má asi rád, co by se dalo přinést. A pak se nosí. Začíná se čajem, potom je polévka, a potom se nosí jednotlivé chody, kterých je opravdu hodně, klidně i 10. Takže se tam postupně objevily nějaké krevety, pak něco na způsob tortil, pak přinesli opečenou zeleninovou omeletu, pak nějaké ryby, jakési tlusté nudle, nějaké další masa a mnoho dalšího. Vzhledem k tomu, že mi hned po příjezdu bylo poměrně dosti špatně z cestování, nevyspání, chlastání vodky s rusákama v letadle atd., tak jsem si to zas až tak nevychutnal. Navíc to bylo moje první setkání s Čínskou kuchyní, takže jsem byl velmi velmi opatrný. Krevety a omeleta byly dobré, jinak jsem to moc nepřeháněl. Jak v restauraci tak v kantýně je spousta misek s opravdu nevalně vypadajícím žlažovým masem, různýma kůžema a pod. Fenek by v Číně jednoznačně nepřežil :D U nich jsou všechny tyto věci pochoutka. Libují si ve žlažách :mrgreen: Myslím, že to nakonec všechno platila Prof. Pang, čili nevím jak to jindy bývá, jak si dělí účet a kdo co platí když jsme jedli všichni všechno dohromady. To snad ještě někdy časem zjistím ;)
Bylo by toho ještě spousta co napsat. Ale pro tentokrát už je toho snad dost. Však se tu dá zas časem něco připsat až mě něco dalšího napadne :) Jo ještě přidám jednu fotku z oné restaurace. Zkusím někdy vyfotit i kantýnu ;) Kdyby vás něco zajímalo, tak se ptejte ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hus » 13 dub 2011, 19:08

Ja si myslim, ze rozvarena ryze je pro Cinany typicka. Kdyby totiz byla al dente, jak je tomu u nas, tak by nebylo mozne zrnka ryze nabirat tycinkami. Taky asi nemuzeme tvrdit, ze ceska ryze je spravne ukuchtena- prece jen ma v Cine ryze ponekud delsi tradici :lol:
To stravovani mi pripomina cinske resauracky, ale trebas skupinovy vyber jidla mne dosti prekvapil :thumbup:
Uživatelský avatar
Hus
Ursus tým
 
Příspěvky: 39
Registrován: 30 lis 2010, 22:39
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hurvajz » 14 dub 2011, 04:04

Jo to s tím lepším nabíráním těma tyčinkama je myslím pravda, i když to je taky jedno z překvapení, že tu rozhodně nejsou jen tyčky jak mi bylo mnohdy před odjezdem předkládáno. Všude je běžné, že si bereš tyčky a k tomu lžičku. A už jsem nejdenou viděl, že děcka jí víc lžičkou než tyčkama. Jednou si dokonce Li vzal jenom lžičku a všechno dlabal lžicou. Takže často tu jím tyčkama nejvíc já :lol:
Jo a taky číňani rýži nesolí. Vždycky je hodně planá a solničky tu na stole nejsou. Ale v kombinaci s ostatním často kořeněným jídlem to zas až tak nevadí :)
Čínské restauračky to možná připomíná jen tím vnějším zevnějškem. Já teba byl v česku v čínských r. jen párkrát, ale tady je to dost jiné. I jídla, které vypadají podobně tu chutnají prostě trochu jinak. Jídlo možná vaří stejné, ale asi z trochu jiných surovin, podle mě ne vše jde v česku sehnat. Proto to pak chutná trochu jinak.
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Fenek » 14 dub 2011, 10:06

Libují si ve žlažách :mrgreen:
tak to bych tam opravdu zdechnul :lol:
zlaze nebrat! 8-)
jinak prekvapive ze nesoli ryzi, to cumim a styl stolovani taky zajimavy, holt jiny kraj, jiny mrav. Podavej prubezne info, je to parada! 8-)
Fenek
Ursus tým
 
Příspěvky: 17
Registrován: 01 pro 2010, 23:41

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hurvajz » 14 dub 2011, 17:40

Včera jsem poprvé navštívil místní "Prior". Má čtyři patra a Zhao stále nemohla pochopit, proč furt říkám, že je to velký obchod, když přece vůbec velký není. Vždyť má jen čtyři patra ;) V prvním patře je oblečení, drogerka, oblečení, čaje, oblečení, oblečení, oblečení, boty, oblečení atd. Ve druhém patře je krom oblečení ještě elektro a nějaké další hovadinky. Ve třetím a čtvrtém patře jsou potraviny. Ale jedno patro je jak jedno naše velké tesco. Prostě co neseženete ve čtverce, sjedete po schodech dolů do trojky a seženete to tam. Včera jsme to jen prolítli a nakoupili pár blbostí, prý abych příště věděl co a kde je.
Dnes jsem se tu tedy vypravil znovu a pořádně si to tu prohlíd. Samozřejmě mě nejvíc zaujala masová sekce v potravinách. Sehnat se tu dá doslova vše. Vždycky si s takovým Klausovským úšklebkem mumlám pod vousem (který nemám, btw. viděl jsem dnes oknířeného číňana a je to hnus...), ...kde jsem to skončil. Jo že si s tím klausovským pošklebkem říkám, že bych tu chtěl vidět ty naše milovníky zvířat, au au jejej, ti by úpěli a skřípali zubama :crazy: Oválná káď vysoká asi 10cm, ve které jsou asi 2cm vody, v tom nějaké dlouhé úhořovité ryby, drtivá většina již po smrti protože nemají co dýchat, zbylí na boku lapajíc po dechu. Dva kousky se rozcvičují na zemi na kachličkách - vyskočily z kádě. Nikoho to tu nezajímá, jen mě to zaujalo a přemýšlím, jak dlouho asi ještě budou lapat :?: Vedle mezi zmraženýma rybama docela pěkní krabi, velcí, ale proč mají rákosem svázané klepeta? No jo, hned tuším, která bije a zkouším do jednoho rýpnout. Vystrčil ty svoje zatahovací oči a pokusil se pohnout klepetem. Měl to marné...A tak dále, ale tady to člověk prostě neprožívá, tady je člověk v Číně...
Ale jsou tu i pozitivní záležitosti, třeba pakl 16 jogurtů Danone + jeden grátis v akci za 18 Yuenů, tedy asi 45Kč, tomu říkám dobrá koupě :clap:
Jedna ilustrační, especially pro Fenečka :mrgreen:
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hurvajz » 14 dub 2011, 17:51

A ještě slibované foto z kantýny aneb typická snídaně/oběd/večeře (ono je to furt stejné) za 15-20Kč.
Obrázek
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hus » 15 dub 2011, 10:55

Žlázy RULEZZ :evil:
Uživatelský avatar
Hus
Ursus tým
 
Příspěvky: 39
Registrován: 30 lis 2010, 22:39
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Fenek » 15 dub 2011, 13:02

Tak ty žlaže v tvem obědě nic moc teda, asi bych se nenajedl :lol:
a tvoje poznamka "viděl jsem dnes oknířeného číňana a je to hnus..." me totalne rozsekala :D
Fenek
Ursus tým
 
Příspěvky: 17
Registrován: 01 pro 2010, 23:41

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hurvajz » 15 dub 2011, 17:05

Fenek píše:Tak ty žlaže v tvem obědě nic moc teda, asi bych se nenajedl :lol:

Samozřejmě jsem si asi z deseti možných verzí vybral tu nejpřijatelnější, kde žlaže skoro žádné nebyly, spíše kosti, kůže a podobně. Schválně se někdy hecnu a nakombinuju si oběd z těch nejhůř vypadajících věcí a pak udělám snímeček :mrgreen:
Jinak dnes jsem byl v jedné "restauraci" (nevalného vzhledu, spíš pouliční občerstvovací jídelna), kde měli nudlové věci. Byla to nějaká muslimská jídelna. Ale dali jsme si s Yun Lim jen polévku, což byla hluboká mísa plná velmi velmi dlouhých středně tlustých nudlí (takové tenčí špagety, ale delší) s trošičkou hovězího masa a zbytek obarvená voda. Čili něco na způsob našich čínských polívek Hong a Wonk nebo jak se to jmenuje, akorát toho bylo víc, nudle byly kvalitnější a byly v tom kousíčky masa a zelených petrželových listů. Toť vše. Cena 15 Yuenů.
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hus » 17 dub 2011, 00:08

A japonské restauračky tam máte?
Včera jsem zamířil do japonské All-you-can-eat...přátelé, to byla slast!
Minimálně 20 chodů, od typické rosolovité polívky (4x), kuřecí, krůtí i vepřové maso, všechny možné druhy sushi, těstoviny, rýže a jiné rozličné přílohy, saláty, zelí, klíčky, vovoce, zákusky a spoustu dalšího. Seděli jsme tam více jak 2 hoďky a najedli jsme se tak, že bych tomu v životě nevěřil :lol:
A negativní zdravotní následky zatím žádné. Doporučuji :thumbup:
Uživatelský avatar
Hus
Ursus tým
 
Příspěvky: 39
Registrován: 30 lis 2010, 22:39
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hurvajz » 17 dub 2011, 05:31

To muselo stát pěkný majlant počítám...? Třeba takové mini kousky sushi tu mají v supermarketu docela dosti drahé...
Jinak určitě tu nějaká taková bude, to je 100%, ale já zatím o žádné nevím, ani jsem v žádné nebyl ;)
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hus » 17 dub 2011, 12:05

Stálo to 10 éček, což je za tak vydatné All-you-can-eat krásná cena. U nás by to bylo minimálně 2x dražší.
A právě v Číně by to mohlo být ještě levnější :idea:
Uživatelský avatar
Hus
Ursus tým
 
Příspěvky: 39
Registrován: 30 lis 2010, 22:39
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Něco málo z místní gastronomie

Příspěvekod Hurvajz » 22 kvě 2011, 13:28

Tady jsou obědy perfektně levné. Chodím do jedné muslimské restaurace, dnes jsem tam platil za výborný oběd 25 Kč, levnější jak naše menza :clap: A najedl jsem se jak cip ;)
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.


Zpět na Ćína

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron