Zajímavosti, postřehy

Postřehy z Vaškova studijního pobytu v Guangzhou a okolí.

Moderátor: Hurvajz

Zajímavosti, postřehy

Příspěvekod Hurvajz » 14 dub 2011, 04:36

Zde budu postupně přidávat různé zajímavosti, na které jsem narazil nebo jen tak, co mě zaujalo. Budu psát heslovitě a v odrážkách.

- nejsou tu psi
Je to zvláštní, ale asi jsem fakt od začátku mého pobytu neviděl jediného psa, což je pro mě samozřejmě balzám na duši :D Určitě to bude jiné na vesnicích,a le tady ve městě prostě psa nepotkáte, nebo snad jen výjimečně. Možná je mají lidi jen doma a nevenčí je, kdo ví. Na to se ještě poptám.

- psi ani jiná havěť se tu běžně nejí
Jistě, určitě zde seženete, na co si vzpomenete, to zrovna v Kantonu určitě problém nebude. Ale běžné to tu rozhodně není, tak jak si často myslíme v Evropě, že se tu nic jiného než psi hadi a jiné potvory nejí. Běžní lidi mají svoje nudle, rýži, kuřecí a ryby a jsou spokojení. Děcka mi většinou říkají, že mají psy rádi (jako že je mají rádi a proto je nejí :) a holky když slyší had nebo pavouk, tak se oklepou stejně jako holky u nás :) Zatím jsem tu ani na žádné potvůrky k snědku nenarazil.

- číňani jsou malí
To je sice známá pravda, ale proč to tu nezmínit žejo ;) Zaujala a pobavila mě totiž jedna věc. Tím, že jsou tady všichni malí, tak si toho, že jsou malí vlastně ani nějak nevšimnete. Ale když jsem byl s děckama v centru nakupovat v obchoďáku, bylo tam zrcadlo. A já se najednou úplně zasekl, protože v tom zrcadle bylo vidět, jaký jsem proti té zbytkové mase stožár :D

- číňani jsou hubení
Asi z té jejich stravy či co. Tady v labu je jeden kamarád, jmenuje se Chin, což čínsky znamená zlato, proto mu říkám "gold man". Ostatní mu ovšem říkají "fat man", protože je trošku přes míru. Zajímavé je na tom to, že on opravdu není tlustý, je na tom zhruba jako náš Bobby, což je v našich měřítcích zcela regulérní look :lol: , ale tady je to prostě netypické. Až když si z něco delší dobu utahovali (a chudák chodí po schodech místo výtahem, prý aby zhubl), tak jsem si uvědomil, že tady opravdu nenajedete jediného vyloženě obézního člověka. Čili já jsem tady jako doma :mrgreen:
Hurvajz
Ursus tým

Re: Zajímavosti, postřehy

Příspěvekod Fenek » 14 dub 2011, 10:00

Vasku,
super napad podavat online reporty z Ciny. Po ranu me to prijemne pobavilo (zvlast kdyz mam dnes na programu celodenni ucebni maraton, hh). A srovnani Cinskeho fatmana s Bobym - bomba :lol:
Fenek
Ursus tým

Příspěvekod Hus » 14 dub 2011, 12:50

To je počteníčko!
A Vašku, o kolik jsou v průměru menší, než my? O hlavu? :ugeek:
Hus
Ursus tým

Příspěvekod borisparuzik » 14 dub 2011, 15:16

SUPER.:)
borisparuzik

Příspěvekod Hurvajz » 14 dub 2011, 18:06

Hus píše:A Vašku, o kolik jsou v průměru menší, než my? O hlavu? :ugeek:

Jo řekl bych tak o tu hlavu zhruba 8-) Zvlášť holky, kluci mi přijdou trochu vyšší.

- všude jsou policajti
Na křižovatkách řídí dopravu (velmi specificky 8-) ), stojí před poštou, před bankama, před vstupy do obchodů, před vstupy do hotelů, u výjezdů z campusu, kde mají takové jakoby celní budky se závorama, prostě všude a je jich hodně.

- číňani jsou "čuníci"
Nemůžu to říct na plnou hubu, kdyby náhodou některý kolega chtěl použít google překladač :lol: Což mi samozřejmě vyhovuje, protože se s těmito krásnými tvory taktéž ztotožňuji.
Jinak číňani nemají problém nahlas a pravidelně posmrkovat, plivat v kantýně jakékoliv zbytky jídla přímo na tácek (to ovšem chápu, je to nejjednodušší:)), nahlas říhat či přímo na ulici smrkat bez kapesníku do prstů. To byl fajn pohled po ránu, taková svíca z nosu až na zem, středně vazký :mrgreen: Takže jim v duchu tleskám a cítím se tu jako doma (nebo líp..? doma mi tohle většinou neprochází :lol: :lol: )
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Fenek » 15 dub 2011, 11:29

S tim rihanim to mas fajn, hh. Taky bych kolem sebe asi obcas poteboval Cinany :lol:
Ale ty kemry z nosu, to uz je vyssi level... 8-)
Fenek
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 15 dub 2011, 16:53

Zajímavý screen :lol:
Tentokrát jen jako odkaz, aby to mohlo být větší a lépe čitelné
http://www.ursus.cz/soubory/China/Facebook.jpg
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Bobby » 15 dub 2011, 17:58

Já ti dám tlustý jak Bobby až se ti ten sopel co si ho tam užíváš omotá okolo šiše!!! :evil:
Bobby

Příspěvekod Hurvajz » 16 dub 2011, 07:58

Jak tu funguje pracovní doba studentů?
Na začátek je třeba říct, že jsem v kontaktu pouze se studenty Prof. Pang Hong, takže nemohu zaručit, že to jinde chodí jinak...(Ale vše co dál bude napsáno se týká nejen jejích doktorandů, ale i "magisterských" studentů).
V jistém slova smyslu by se dalo říct, že jsou v práci "od nevidím do nevidím", tak jak je to často prezentováno u nás v Evropě. Když se ale podíváme pod pokličku, není to až tak žhavé. Je pravda, že do práce chodí fyzicky kolem deváté a odchází většinou kolem deváté až desáté večer. Ale rozhodně celou dobu nepracují.
Je to asi tak, že ráno přijdou, dopoledne pracují, kolem dvanácté se jde na oběd, potom je do dvou až tří hodin pauza, kdy každý dělá co chce. Někteří jdou nakupovat, velmi často ale chodí spát, buď do své ubytovny, ale častěji se prostě natáhnou na svém pracovním stole, podobně jako třeba Fenek :mrgreen:.
Poté se opět pracuje a to přesně do 17:30, kdy jdeme na večeři. Po večeři se jde znovu "do labu", kde děcka bývají do těch devíti až desíti večer. Ale zdaleka ne celý den a zdaleka ne všichni opravdu tvrdě pracují. Kdo potřebuje něco napsat, dodělat, udělat, ten fakt maká a klidně i večer po večeři nebo v sobotu. Ale kdykoliv během dne se otočím abych se podíval kdo co zhruba dělá, tak jeden pracuje, druhý má sluchátka na uších a dívá se na film, Y Ho (holka) si prohlíží internetový obchod s botama, další hraje na počítači nějaké karty, jiný je ve městě a nakupuje apod.
Děcka jsou tu totiž mnohem víc než u nás "jedna velká rodina", i Prof. Pang mi hned na začátku říkala, že bude ráda, když se budu cítit jako součást "této rodiny". Děcka totiž ve většině případů (nebo snad všichni) nejsou z Guangzhou, ale z mnohých jiných měst, většinou velmi vzdálených a co jsem pochopil, jejich "dormitory" asi nejsou nic luxusního, bude to malý pokojíček, kde není moc co dělat. Proto jsou v práci jako doma a běžně tu večer sledují filmy, chlámou se spolu, chodí spolu nakupovat, prostě jako jedna velká parta. Jsou mnohem víc sepjatí než u nás. Jsou tu v podstatě i přes víkend, čili téměř nikdy přes celý týden se nestane, že by tu nikdo nebyl.
Třeba zrovna dnes ve tři hodiny, tedy asi za hoďku tu má přednášku o můrách jedna Australanka (musím se jí zeptat, zda nemá český původ, protože se jmenuje Marianne Horak). A je naprosto samozřejmé, že na té přednášce budou všichni. Těší se na to. A podotýkám, že je sobota :!: Kdo by u nás šel v sobotu na nějakou přednášku třeba na 17. listopadu na fakultu :?: :?:
Takže tak to tu je, snad jste z toho aspoň trochu pochopili jak zdejší systém funguje (ještě jednou podotýkám, že jinde to může být jinak...).
Na závěr foto poobědového odpočinku Yun Liho na pracoviši. Jak zpívají Chinaski "drobná paralela (s naším labem:) by tu byla" :wave:
Obrázek
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 19 dub 2011, 03:22

- jaké jsou platové podmínky Číňanů?
Zatím jsem toho nezjistil mnoho, takže snad jen jeden modelový případ. Jinův taťka pracuje jako inženýr a vydělává přes 3000 Yuenů (*2,5 v českých korunách), jeho maminka pracuje tuším že říkal v podobné branži, ale u německé firmy, proto má o něco více, asi 4500 Yuenů.
Co se týče Jina samotného, je tu na doktorátu a jeho měsíční plat činí 1400 Yuenů. Je třeba to samozřejmě porovnat především s nároky na bydlení. Jin má na výběr 3 varianty ubytování ve studentských ubytovnách. Od té "nejlepší" (která bude lepší asi hlavně v tom, že bude větší a bude mít více příslušenství) až po tu nejskromější, kde jsou v podstatě jen dvě postele a nic moc víc tam nenajdete. Ta nejdražší varianta stojí 3000 Yuenů ročně (ale je jen pro single, je tam vždy jen jedna postel). Ta nejlevnější, ve které je i Jin, stojí 1500 Yuenů ročně.
Nákaldy na benzín jsou tu skoro o 10 Kč nižší než u nás (litr Naturalu 95 stojí momentálně 8,94 Yuenů).
A potraviny jsou zpravidla taky levnější. Zvlášť pokud víte, co jak chutná a co na co je, pak určitě nakoupíte velmi levně. Já to zatím stále objevuju, proto stále ještě často inklinuju k evropským surovinám, které jsou tu dražší, některé výrazně dražší i v porovnání s ČR. Týká se to hlavně másla (i 120 Kč), sýrů, evropsých čokolád (Ferrero Rocher, Lindt apod.). Ale drtivá většina věcí je tu maximálně na naší cenové úrovni, spíše levnější (např. 2,5l Coca Coly v akci za 5,5 Yuenů, velká bageta taktéž za 5,5 Yuenů apod.)
Takže přežít se tu asi dá i s nižšími platy. Jak říká Jin, zatím je to pro něho akorát, protože nemá přítelkyni :lol:
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Jeňa » 19 dub 2011, 07:40

Jin v tom má jasno :thumbup:
Jeňa

Příspěvekod Fenek » 19 dub 2011, 10:09

Tak jak na to koukam, koleje maji cca 3x levnejsi, jidlo a benal taky o neco levnejsi, ale zase ty platy nic moc. Prijde mi to +- nastejno s CR na 1. pohled, nebo se mylim?
Fenek
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 19 dub 2011, 10:48

Řekl bych, že povětšinou se mají určitě o něco hůř než my. Jo kdybych to porovnával s naším doktorandským platem, tak se mají tak nějak podobně, ale to je čiré zoufalství, se kterým u nás dlouhodobě vyžít nelze. Pokud bych bral nějaké normální peníze, dejme tomu aspoň 12000 měsíčně, pak bych se měl v česku myslím líp než oni tady za jejich peníze.
Ale je tu velká spousta bohatých a někdy mám pocit podle těch aut co tu vidím, že jich je poměrně velké množství, aspoň tady ve městě.
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Fenek » 19 dub 2011, 13:29

Jj. S tema autama to bude asi jako v Olmiku - taky vidim mrte luxusnich aut, ale vetsina lidi to neni, ti makaji a jeztdi tramvajema :)
Fenek
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 16 kvě 2011, 05:26

- nejsou tu psi
Je to zvláštní, ale asi jsem fakt od začátku mého pobytu neviděl jediného psa, což je pro mě samozřejmě balzám na duši :D Určitě to bude jiné na vesnicích,a le tady ve městě prostě psa nepotkáte, nebo snad jen výjimečně. Možná je mají lidi jen doma a nevenčí je, kdo ví. Na to se ještě poptám.

Tak můžu potvrdit, že na vesnicích psi jsou, a to všude a ve velkém množství, často dosti vychrtlí. Ale žádný incident jsem nezaznamenal.
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 16 kvě 2011, 17:57

- čínská logika
Pojem sám o sobě. Co jde udělat jednoduše, čínani udělají zásadně složitě. Těžko se to popisuje, protože to souvisí s mnoha dalšími věcmi. Hlavní faktory, které vše kompliovaly byly dva.

1. Číňani o nás měli strach a nebo nad náma chtěli mít možná neustále dohled (a nebo obojí). Tím pádem chodili všude s náma, málokdy nás nechali někde samotné.

2. Jídlo (snídaně, oběd, večeře) je pro ně velmi důležité, nikdy si ho neodepřou a málokdy ho odbydou. V praxi to pak vypadá většinou tak, že ráno se jde na snídani, pak se jede do terénu. Na oběd se jede opět někam do restaurace. Po obědě se opět vyrazí sbírat do terénu a kolem šesté abysme už zase byli zpátky v hotelu, protože je večeře. Efektivita práce v terénu je tedy zřejmá. K tomu co se obvykle podávalo a jedlo, napíšu časem víc v sekci o jídle. Abych jim ovšem nekřivdil, je třeba říct, že některé dny jsme měli sebou balíčky a na oběd do restaurace se nejelo, jedli jsme v terénu. Co bylo součástí balíčku poslední záchrany se opět dozvíte v sekci o jídle. Taky je třeba zmínit, že každé jídlo zabere poměrně značné množství času. Snídaně je poměrně rychlá, ale s obědem je to asi jako když jdete do restaurace u nás. Přijdete, objednáte, čekáte než se to uvaří, jíte. Plus cesta do a z restaurace. Večeře trvá podobně dlouho. Pokaždé se na stůl donese většinou kolem 10 věcí, takže než se to připraví, tak to chvíli trvá.

No, a abych se teda konečně dostal k jádru věci a nějak to celé propojil. Např. jsme s klukama jednou u snídaně řekli profesorovi, že na oběd nepojedeme, že si nakoupíme nějaké jídlo a zůstaneme v lese chytat celý den. Podali jsme jim to tak, že se na nás vůbec nemusí vázat. Oni souhlasili, jednoduchá domluva, my budeme v terénu, oni pojedou na oběd a pak se vrátí. Většina opravdu odjela, ovšem k našemu překvapení, profesor a ještě jeden student nám stáli pořád za zadkem a nějak se jim nechtělo. Ptali jsme se „vy nejedete na oběd“? S úsměvem odpověděli, že oni si koupili taky nějaké jídlo a budou tu s námi...Téměř všude jsme sebou měli strážce parku, který nám většinou doporučil nějakou zajímavou cestu nebo trasu. A ten nás většinou taky kontroloval velmi bedlivě. Hlavně asi proto, abysme se někde neztratili a aby se nám nic nestalo. Strážců bylo za tu dobu víc, někteří byli příjemní, jiní byli poměrně nesympatičtí a mít je celý den přímo za zadkem nebylo nic příjemného. Když jsem se zastavil, ranger, jak jsme jim přezdívali, se zastavil taky a sedl si 5 m ode mě na šutr. Po deseti minutách co jsem vybral smýkač, jsem se zvedl a strážce za mnou. Pokud mu u toho ještě furt v ruce hrál mobil s čínským vřískotem, bylo to na přeshubu. Ale pár jich bylo fajn :thumbup:

Domluvit cokoliv byla většinou opravdu dřina. Jednalo se nejčastěji o jednoduché organizační záležitosti. Měli jsme velké auto pro 9 osob s řidičem, takže jsme občas chtěli udělat třeba na další den nějaký alternativní plán k tomu jejich. Většinou trvalo dlouho, než jsme ho vůbec nějak domluvili, a než pochopili, co že si zas vymýšlíme. Nejhorší, že místo aby jen řekli oukej, vysadíme vás tam a tam a pak vás zas cestou zpět nabereme, tak začli překopávat i celý jejich plán. Takže se zas 15 minut radili co a jak a kam že teda pojedeme a jak to teda uděláme s obědem, když ti češi chcou tam a onam. Nakonec se na něčem usnesli, přednesli nám to a byla to úplně nelogická zkomolenina jejich původního a našeho plánu. Nechápali jsme, proč to vždycky kurňa tak komplikují, vždyť náš návrh byl tak jednoduchý. Abychom to ale nekomplikovali ještě víc, tak jsme jim na jejich pozměněný návrh kývli, přičemž ve finále to bylo většinou zase ještě trochu (nebo úplně) jinak :crazy: No takže nějak v tomhle duchu to (ne)fungovalo.

Navíc číňani mají téměř panický strach z hadů a z deště. Resp. reálně možná ani ne tolik, ale jako záminku k tomu, aby nás někam nechtěli pustit to používali velmi často. It is very dangerous, moc hadů, jedovatých. A navíc bude heavy rain. Žádný heavy rain jsme nikdy nikde v terénu nepotkali. Jen jednou spadlo pár kapek a to jsme se velice rychle všichni uklidili do auta :dest:

Další čínská logika, kterou jsme vypozorovali, jde shrnout asi takto: „čím déle se na lokalitu jede, tím je kvalitnější.“ To byla naše noční můra. Většinou jsme na lokalitu jeli kolem hodiny, mnohdy i déle. A čím dál lokalita byla, tím víc stála za prd. Paradox byl v tom, že poměrně blízko hotelu byly většinou velmi hezké lesy, kde by se dalo určitě leccos zajímavého nasbírat. Jednou ráno jsme vyrazili, jeli jsme skoro hodinu do kopce, přejeli jsme hřeben poměrně vysokých hor, pak jsme sjeli na druhé straně úplně dolů do doliny a skončili jsme ve městě mezi rýžovými poli. A tam jsme měli sbírat. Nakonec i číňani uznali, že to je nic moc lokalita a jeli jsme zase celou tu štreku zpátky. Přitom v těch horách už několikrát byli, takže už mohli vědět, že to tam bude stát za nic :?:

Nebo další typická situace, kodrcáme se po šílené cestě úbočím krásných zalesněných hor, auto skáče, nám skáčou žaludky nacpané ranním kentusem, „jedeme“ asi desetikilometrovou rychlostí, zatáčka za zatáčkou, asi hodinu. Po hodině jízdy v krásných lesích dojíždíme do malé vesničky, která je ovšem uprostřed polí :D A tak různě všelijak jinak. Prostě punk. Ale abych je jen nehanil, tak přes to všechno vybrali i spoustu pěkných lokalit a nakonec jsme to s nima a oni s náma v terénu přežili ;)
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Fenek » 16 kvě 2011, 21:17

Super info, vypada to ze cinska logika je dost odlisna od ceske.
jinak co muzu prednest prvni postrehy z Turecka, jidlo je taky celkem dulezite. V terenu jsme byli zatim jednou a to 500 km daleko od Izmiru kde ted pobyvame na Ege University, takze jsme vzjeli v 2,30 v noci, jeli do centralni anatolie 8,5h, tam jsme pres den objeli nekolik lokalit ktere nas boss vytipoval predtim, na kazde lokalite jsme byli pomerne kratce, cca 0,5 - 1 hodiny, to co se hledalo se nenaslo tak se jelo na dalsi lokalitu. Navic jsme tam jeli i kdyz pro tu oblast hlasili dest, takze jsme parkrat zmokli ci prchali do auta, zkratka efektivita nic moc. Cesi by asi byli v terenu dokud by nenasli co hledaji nebo by aspon vyvinuli vetsi snahu si myslim :D Takze s celkem nijakym materialem jsme se plahocili 8h autem zpatky dalsich 500 km do Izmiru. Vysledek 24h nonstop, najeto pres 1000 km a zadny kloudny ulovek, ale stejne pohoda 8-)
Jinak z terenu jsme do restauraci nejezdili, ale to proto ze jsme byli celkem v horach a nic tam nebylo, kdyz byly cestou restaurace u benzinek tak jsme zastavovali, hlavne na kafe a cigarko a nejake to jidlo.
O vikendu je v planu dalsi celkem dlouhy trip do evropske casti Turecka, takze i s trajektem, tak uvidime jak efektivni sber probehne.
Fenek
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 17 kvě 2011, 03:51

Hh, takže Turci se s tím taky očividně moc nepářou. Jinak celkem ses rozepsal, takže jsem ti založil nové turecké fórum, kam můžeš pravidelně (nebo nepravidelně jako já :D ) přispívat. Aby se nám to tu moc nemíchalo dohromady ;)
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Fenek » 17 kvě 2011, 10:23

Ok, puvodne jsem vlakno Turecko zakladat nechtel, protoze tech zazitku neni tolik a nejsou nijak extra zajimave, zajimave to bude az ve vychodni casti kde ale zase nebudem na netu, takze nehrozi zadne prubezne psani reportu. Proto si myslim, ze spis zvolim metodu toho ze sem tam hodim kratke info co delame na fcb a ursus dostane svuj dil az po navratu do Ceska, kdy udelam Galerku a Denik, kde budou vsecky informace tak nejak chronologicky, to bude podle me lepsi.
Fenek
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 17 kvě 2011, 18:08

OK, tak jsem to teda zrušil ;)
Hurvajz
Ursus tým

Další

Zpět na Ćína