Doprava

Postřehy z Vaškova studijního pobytu v Guangzhou a okolí.

Moderátor: Hurvajz

Doprava

Příspěvekod Hurvajz » 14 dub 2011, 18:41

Nevím, jestli je dobré kvůli tomu vytvářet nové téma, chtěl jsem to spíš napsat jen do zajímavostí, ale třeba se toho časem najde víc co k dopravě napsat. Navíc, to bych pak mohl do zajívaostí psát vše a žádné další téma by nebylo žejo:)

Takže:

- doprava je specifická
Nebo spíš chaotická. Jezdí se tu klasicky vpravo, jako u nás. Na tom není nic zvláštího. Zvláštní to bylo po cestě z Hong Kongu, protože tam jako v bývalé Britské kolonii jezdí vlevo. Takže jsme jeli na hranice s Čínou vlevo, pak jsme prošli dvěma celnicema (na jedné jsem málem přišel o batoh :roll: ) a za celnicí jsme najednou jeli vpravo 8-) Jinak v Číně se obecně Evropanům nedoporučuje řídit, což se vůbec nedivím.
Silnice skrz město jsou většinou víceproudé (většinou 3+3), přechodů pro chodce je tu poměrně dost a mají tu vymakaný systém semaforů pro chodce. Nad zeleným panáčkem je totiž čas, který se odpočítává a chodci tak přesně vědí, kolik ještě mají času na přejití.
Na druhou stranu se tomu nedá moc věřit, protože někdy mám pocit, že tu zákony neplatí. Když vidíte že nic nejede, klidně můžete přejít i na červenou, přesto že máte policajta pár metrů od vás (to samozřejmě neplatí pro hlavní silnici, ale pro různé menší vedlejší).
Nebo zrovna včera jsem viděl, že autům už přebliklo na červenou, kdy měly stát a přesto ještě aspoň 4 auta projely. A poslední bylo hádejte jaké - policejní ;)
Mimoto i na přechodu se přes vás hrnou nejen chodci, ale i spoustu kolařů a rikšů (nejsou to ti v pravém slova smyslu, ti indičtí), takže opatrnosti není nikdy dost.
Dále mě zarazilo, že jsem za celý týden viděl a slyšel jen dvě sanitky. Zhao říkala, že tu nejsou nehody, zajímavé...
Auta na sebe neustále troubí, podobně jako to znáte třeba z Balkánu. Dávají si tak o sobě navzájem nějak podvědomě najevo - jedu zleva, bacha, máš mě z prava apod. Ale i různé vyhýbačky na poslední chvíli (zvlášť s kolistama) a potyčky jsou tu velmi časté. Už jsem byl dvakrát svědkem opravdu ostré hádky mezi dvěma řidiči. To pak nemají problém zastavit tam kde se zrovna nachází a pořádně na sebe křičet, auta i autobusy je složitě objíždí, troubí, chlápky to ale nezajímá...Ale policajti jsou všude, takže to vždycky rychle uklidní a jede se dál.
Na první pohled mě zaujala jednak velká spousta luxusních aut, jednak velká spousta neznámých značek aut. Ale i nám známé značky, jako Nissan, Hyunday apod. tu jsou zastoupeny na pohled velmi luxusními modely, které se u nás nevyrábí a neprodávají. A přijde mi, že většina aut je tu pěkných a spíše dražších. Zajímavé. Bavoráky, Audiny, Lexusy, Buicky, Fordy, ale i Octávky a Fabie, které jsou stejné jak u nás, ale ty čínské výroby jsou prý více chromované (jsem se dnes náhodou dočetl na našem internetu 8-).
Hurvajz
Ursus tým

Re: Doprava

Příspěvekod Hus » 15 dub 2011, 10:59

Jaké tam mají rychlostní omezení?
Hus
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 15 dub 2011, 17:03

Jo tak to ti (zatím) nepovím :problem: Ale ve městě jezdí tak nějak úměrně možnostem, žádné kovboje jsem tu neviděl ;) Naprosto typické jsou tu taky zácpy (jsme v sekci dopravy:)), takže velmi často se spíš stojí než jede. Nevím, jestli jsem to tu už psal, ale cesta z Hong Kongu do Guangzhou trvala 4,5 hodiny a není to zas tak daleko (nebudu si vymýšlet jak daleko, mrkněte na Google Earth). Jednak nás zdržela celnice (dvojitá), jednak potom průjezd durch městem byl opravdu hlavně skrz zácpy nekonečný...
Hurvajz
Ursus tým

Příspěvekod Hurvajz » 16 kvě 2011, 05:19

Tak po mnoha a mnoha ujetých kilometrech mohu prohlásit, že stav vozovek je velmi různý. Např. na zhruba 600 km mezi Guangzhou a pohořím JinggangShan jsme jeli po šestiproudé dálnici bez jediného omezení. Cesta rovná jak pravítko, Češi by se mohli učit. Prakticky srovnatelné s dálnicemi v Německu či Rakousku. Jakmile ale zajedete více do vnitrozemí, situace se může zcela radikálně změnit. Prašné cesty mezi vesnicemi a menšími městy jsou tu běžné, plno výmolů, trčících kamenů, prostě děs běs. na zničení auta, u nás by na takovou cestu nikdo nevjel, tady se po ní jezdí jako by se nechumelilo :) Na Hainanu byla v některých úsecích dálnice pěkná, jinde dosti špatná. Ale obecně se číňani snaží (nejen) infrastrukturu zlepšovat a bagry a parníválce tu jsou vidět na každém kroku. Holt Čína buduje ve velkém a rychlém stylu, na což možná už velmi brzo dojede. Ale o tom třeba zas příště ;)
Hurvajz
Ursus tým

Zpět na Ćína