Co se smí jen šeptat...

Postřehy z Vaškova studijního pobytu v Guangzhou a okolí.

Moderátor: Hurvajz

Co se smí jen šeptat...

Příspěvekod Hurvajz » 18 kvě 2011, 16:51

- politika jednoho dítěte
Asi už víte, že v Číně je zavedena tzv. politika jednoho dítěte. Tzn. mít více, jak jedno dítě tu není podporováno a naopak jsou za to poměrně nemalé sankce. Jak jsem se dozvěděl, v případě, že se vám narodí holka, můžete mít ještě jedno dítě, ale nejdříve po čtyřech letech. Vždycky když je příležitost, tak zpovídám holky, jak se k tomu staví a vždycky se jakoby naivně ptám „proč je to tu takto zavedeno, jaký je smysl a nevadí vám to?“ Odpověď je téměř vždy stejná. Víš, v Číně je hrozně moc lidí a odborníci říkají, že je to jediná možnost jak docílit trvalé udržitelnosti fungování Číny. A pak na to různě nabalují, že jde taky o nerostné zdroje a zdroje vody atd. atd. Zkrátka to berou tak, že je to potřeba, tak se podřídí. Když se jich ptám, jestli by chtěli mít víc dětí, tak stejně většina odpoví, že ne, že to stojí moc peněz a že vychovat v Číně víc dětí je z finančního hlediska dosti náročné. Dnes jsem ale mluvil s další studentkou z našeho labu a její reakce mě dosti překvapila. Řekla doslova, že tahle politika je krutá a že si nemyslí, že ti „odborníci“ mají ve všem pravdu. Měla v tom dosti jasno, říkala, že má ráda rodinný život a že by chtěla tři děti a proto až dostuduje, chystá se odstěhovat do Kanady. Můžu jen doufat, že se jí její sen splní... :arrow:
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.

Re: Co se smí jen šeptat...

Příspěvekod Hurvajz » 20 kvě 2011, 04:47

- jak se v Číně buduje
(článek převzatý ze serveru http://www.ct24.cz)
Desetiprocentní růst HDP, kterým se může v současnosti chlubit Čína, nemá ve světě obdoby. V rámci vládního zaklínadla ekonomického růstu se úřady v čínských provinciích předhánějí v rozvojových projektech, mezi které patří i výstavba nových moderních měst. Patří mezi ně i Ordos – zbrusu nové město vyrostlo doslova na zelené louce, nebo spíše stepi rozsáhlé čínské provincie Vnitřní Mongolsko, a to za neuvěřitelných pět let. Nechybí tu vládní budovy, nová knihovna, moderní muzeum i nové divadlo. To zásadní, co ale v Ordosu chybí, jsou lidé.
"Starostové měst v Číně jsou i za normálních podmínek odměňováni za produkci vysokého růstu HDP. Loni během krize to bylo zvlášť důležité, protože vláda oznámila, že Čína musí dosáhnout růstu osmi procent. Který starosta v Číně by chtěl hlásit, že nesplnil růst HDP o osm procent? Byla by to politická sebevražda," říká hospodářský expert Patrick Chovanec. Jedním z jednoduchých způsobů, jak plnit plán hospodářského růstu, je stavět.
Město je prázdné i přes skutečnost, že již tisíce bytů se v Ordosu prodaly. Nekoupili je ale lidé s úmyslem přistěhovat se do nového města, ale spekulanti v naději, že na nich v budoucnu vydělají. V Číně, kde každým rokem přibývá bohatých, stále existuje velmi málo investičních příležitostí. Nemovitosti, byť prázdné, přináší mnohým větší jistotu než nespolehlivá burza v Šanghaji. Chovanec upozorňuje, že obdobu situace v Ordosu lze najít na mnoha místech v zemi. "Lidé používají reality jako uchovatele hodnoty, jako zlato. Nic to neprodukuje, ale jde o místo, kam uložit hotovost. To ale neznamená, že to je zdravé a udržitelné," podotýká hospodářský expert.

Lidem se do prázdného města nechce
Někteří lidé z okolí tvrdí, že do města duchů, jak se Ordosu přezdívá, by se báli stěhovat. Navíc pronájmy obchodů a bytů jsou v novém městě daleko vyšší než tady. To rozvoji místního hospodářství neprospívá. "Nemám v úmyslu tam svůj obchod přestěhovat. Musela bych tam investovat hodně peněz a nemůžu si dovolit čekat tři roky, než se tam možná přistěhují nějací zákazníci, kteří by měli zájem nakupovat mé zboží," potvrzuje majitelka obchodu s dámským spodním prádlem z 30 kilometrů vzdáleného Starého Ordosu. Úřady doufaly, že právě odsud se obyvatelé s chutí přestěhují do nové metropole oblasti.
Lidé, kteří se do města duchů přistěhovali nebo tady pracují, si stěžují i na nedostatek běžné infrastruktury, jako jsou restaurace, nemocnice nebo školy. Taxikář Pien Siung věří, že ochota lidí stoupne, až tu konečně postaví školy. Jako taxikář doufá v nárůst počtu obyvatel, což mu přinese i lepší živobytí.
Výstavbu města financovala místní vláda a půjčky státních bank. Díky tomu sice došlo k naplnění plánu růstu HDP, zároveň však podle expertů vznikla bublina, jejíž splasknutí může vládu a banky stát stovky miliard korun. "Investice mohou zlepšit produktivitu a hospodářství, ale těžko říct. Zvláště když se použilo tolik bankovních půjček v tak krátkém čase a banky nemají způsob, jak prázdné reality zhodnotit," tvrdí Patrick Chovanec s tím, že až čas ukáže, nakolik byly investice rozumné.
Fotky a videoreportáž Tomáše Etzlera k tomuto článku najdete na této adrese...
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.

Re: Co se smí jen šeptat...

Příspěvekod Hurvajz » 28 čer 2011, 08:05

Strávil jsem jeden týden v terénu jen s Livinem, kterého považuji za velmi seriózního a bystrého kluka, který o věcech přemýšlí. Využil jsem příležitosti a diskutovali jsme na všechny možná témata. Dostali jsme se samozřejmě i k nedávné čínské historii...
Když shrnu ve zkratce jaký má Livin názor na Mao Ce Tunga, tak je to názor rozhodně kladný. U Livina mě to celkem překvapilo. Podlě něj byl Mao dobrý muž s velkýma myšlenkama. Založil moderní Čínu a bez něj by se dnes v Číně nežilo tak jak se žije a Čína by nevypadala tak jak vypadá (myšleno samozřejmě z jeho strany v pozitivním smyslu). Když jsem zmínil, že za jeho vlády ale spoustu lidí trpělo, tak odvětil, že za to nemůže přímo Mao, že měl pod sebou bohužel spoustu špatných lidí. Když jsem zmínil Velkou kulturní revoluci a její dopad na Čínu, tak to byla jediná chvíle, kdy Livin řekl „no to byla jeho velká chyba, jeho jediná opravdu velká chyba“. Cítíte taky ten rozpor? Jeho jediná chyba, díky níž zemřelo v Číně několik milionů lidí...Ale jinak je to „dobrý muž s velkýma myšlenkama...“. Kde je příčina toho, že i tak chytrému klukovi, jakým Livin bezesporu je nedochází základní souvislosti?
Příčinu bych hledal určitě v propagandě. V Číně se stále povinně vyučuje Marxismus-Leninismus a Maoismus. Od základní školy, přes střední až po vysokou. Na vysoké vždy jeden semestr v roce, 1x týdně, min. 3 hodiny. Přesto, že je to podle Livina nuda a většina děcek na těchto politických přednáškách tajně spí, nepochybně jim v těch hlavách něco zůstává. Livin má znalosti z jejich komunistické historie opravdu velké, to já ani nevím, kteří prezidenti u nás za komunismu vládli...Livin ví, že Mao měl tři ženy, přičemž ta první (u číňanů nejoblíbenější) byla dcerou Maova učitele a zemřela jako mučednice, protože ji zajali příslušníci Kuomintangu a popravili ji, když jim odmítala říct cokoli o Maovi (pozn. Mao měl celkem čtyři ženy, ale číňané tu čtvrtou neuznávají, protože je v Číně velmi neoblíbená pro své politické angažmá) a mnoho dalších podrobností z Maova života i ze života Komunistické strany Číny jako takové.
Propaganda je v Číně dodnes obrovská. Když jsme na hotelu nebo kdekoliv jinde pustili televizi, den co den tam byl nějaký film o Maovi, o jeho revolučních letech, o jeho velkém pochodu, o jeho vládnutí a všechny děcka na to vždycky zírali, jak kdyby to byl Spielbergův nový trhák. Dokonce, i když bylo na výběr z mnoha a mnoha stanic, většinou to sami od sebe přeladili na nějaký ten Mao-film. Je ovšem fakt, že se blíží výročí 90. let od založení Komunistické strany Číny, takže v televizi má momentálně vyhrazeno místo propaganda. Možná že za měsíc za dva už tam zas budou i normální filmy:)
Myslím, že tak jak jsem to tu za těch pár měsíců vypozoroval, tak můžu říct, že tu opravdu stále panuje komunismus jako řemen...Od nebetyčného a nekonečného oslavování Maových úspěchů až po ty praktické věci, jako např. že kdo není ve straně, má život složitější než ostatní straníci.
Uživatelský avatar
Hurvajz
Ursus tým
 
Příspěvky: 59
Registrován: 02 pro 2010, 09:06
Bydliště: Olomouc/Rožnov p. R.


Zpět na Ćína

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron