Větře duj na Ben MacDui!

(31.10.2014) Je Haloweenský večer a to je pro většinu obyvatel Britských ostrovů důvod nahastrošit a vyrazit na party. Protože já i kamarád Dominik vypadáme jako strašidla i normálně, nevidíme důvod, proč Haloween zcela neignorovat a nevyrazit do hor. Cesta autobusem do Braemaru je zpestřena mládežníky opojenými alkoholem i vajíčkem, které přistává na čelním skle autobusu. U nás by zřejmě řidič jen mávl stěračem, zde však přestupek řeší Policie :) V 10 hodin večer přijíždíme do Braemaru, města v srdci Skotské vysočiny a také dějiště slavných Highland Games, nejznámějšího skotského folklorního festivalu. Kvůli dešti stavíme stan hned kousek za městečkem. (1.11.2014) Hned ráno bereme stopa a přejíždíme až na parkoviště do Inverey. Odtud začíná pěší část naší túry dlouhá 30km s převýšením 1000 m. První část trasy vede mokřadní zaselněnou oblastí s poválkovými chodníky.
Pak cesta uhýbá vlevo a po hliněné cestě vede krásným borovým hájem. Turistické značení je zde bohužel prachbídné, ale GPS to jistí :) HUS 8877 Podzim už se hlásí v plné síle. HUS 8889 Cesta do hor. Skotská atmosféra jak vyšitá.
Krásné meandry říčky Lui Water. Po 5 km od parkoviště přicházíme k chatce Bob Scot´s bothie. Je to jeden z volně přístupných horských přístřešků, kterých jsou po Skotsku rozesety desítky (více na http://www.mountainbothies.org.uk/). Uvnitř většinou najdete nezbytné vybavení, palandy pro přespání a hlavně kamínka, kde si můžete zatopit. My v chatce necháváme stan a další přebytečnosti, neboť plánujeme přenocovat v podobné chatce výše v horách. Kousek dál, u osady Derry Lodge, stával dříve most. Letos se zde však zřejmě prohnala blesková povodeň a vzala most s sebou. A tak nám nezbývá než říčku přebrodit.
Počasí je dnes opravdu skotské - větrné a velice proměnlivé. Ve vlhkém pozdimním počasí se evidentně daří i houbám nejrůznějších forem a barev. ... ...jakož i lišejníkům Za Derry Lodge vede naše trasa ještě asi 2 km podél řeky, načež se stáčí doprava, vzůru do kopců.
Před námi se tyčí temná masa našeho cíle - Ben MacDui, druhé nejvyšší hory Britských ostrovů. Vzhůru na něj! Nad horou permanentně sedí černý mrak a tak sluneční paprsky necháváme definitivně za sebou. Geologicky je národní park Cairngorms tvořen tvrdou a neúprosnou žulou, která odolává větru, ledu i dešti po miliony let. Samotné slovo Cairn Gorm pochází z gaelštiny a znamená kouřový křemen. Čím výš stopáme, tím silněji také duje vítr.
Bouřlivý vítr ale vůbec nevadí  hejnu bělokurů horských, kteří zvědavě sledují naše pachtění se do kopce. Při několika nárazech nás vítr málem srazil na kolena. Už víme, proč se hora jmenuje Ben MacDuj! :) Konečně stojíme, spocení, promrzlí, ale šťastní, na plochém vrcholu Ben MacDui (1 309 m), druhé nejvyšší hory Skotska a celých Britských ostrovů. Je to tak! Kamenný smajlík.
Za vytrvalého mrholení a větru sestupujeme kolem jezírek směrem, kam nás naviguje GPS. Bez ní bychom nejspíš neměli šanci. Pod horou se nachází několik ledovcových jezer, jako například Loch Etchachan nebo Loch Avon. Sestupujeme pod oblačnou hranici a o kousek dál v údolí vidíme náš cíl - bothie Hutchinson Memorial hut. V chajdě mimo nás přespávají také dvě přívětivé skotské dámy, které donesly i topivo a tak je chatka brzy krásně prohřátá. Venku skučí vítr a déšť bubnuje na střechu, ale v chajdě je příjemně a útulno. Škoda, že podobné volně přístupné chatky by u nás v Česku měly asi nízkou životnost.
(2.11.2014)Ráno se vstáváním příliš nespěcháme a tak až pozdě dopoledne opouštíme přístřešek směrem do údolí. Hutchinson Memorial hut, goodbye and live long! Hop hop přes příkop! Údolí Glen Derry. Sem tam nějaká ta přeháňka.
Občas i vydatnější. No co, zima je na postupu. Míjíme poměrně výrazný sesuv způsobený zřejmě stejným přívalovým deštěm, jaký dole v údolí sebral most. Les Forest o´Mar a hora Cairn Gorm v pozadí. Přicházíme zpět na parkoviště v Inverey a podél bouřlivé řeky Dee se vracíme do Braemaru. Řeka Dee je nejdelší řekou regionu Aberdeenshire (150km) s povodím 2040 km².
V oblasti kolem Braemaru je ještě mladá a divoká. Vody řeky Dee jsou krásně čisté. To můžu potvrdit na vlastní kůži - voda z kohoutku je v Aberdeenu vynikající! Abychom zkrátili 8km dlouhou trasu po asfaltce do Braemaru, stopujeme. Asi jsme však Skoty přechválili a jako na potvoru nám nikdo nechce zastavit. No co, alespoň obdivujeme krásu tohoto horského údolí. HUS 9107
U jednoho domku se na nás lepí malé černé štěně. Nechce si dát říct a pronásleduje nás dobrých 800 m. Nepomáhá ani sprint ve snaze ho setřást. Co s ním? Nakonec klepeme na dveře jednoho domku a prosíme, jestli by se o štěně nepostarali. "Proč ne?" říká pán a bere  štěně pod svou ochranu :) Naše stopařské úsilí vyslyší až naše známé skotské paní z dnešního nocležiště, které se vrací domů do Dundee. Loučíme se s nimi v Braemaru a čekáme na autobus zpátky do Aberdeenu. Díky změně jízdích řádů a také neschopnosti slečny v infocentru nám však autobus ujíždí před nosem a tak jsme nuceni dostopovat ještě do Ballaeteru a odtud busem šťastně domů. Co by to byly za výlety bez zimy, nepohodlí a nejistoty. Ostatně tomu se přece říká DOBRODRUŽSTVÍ!