jezero Loch Lomond z Beinn Dubh

(17.11.2014)K největšímu skotskému jezeru Loch Lomond se vypravuji již podruhé, tentokrát v doprovodu kamaráda Ondřeje s cílem zdolat vyhlídkový kopec Beinn Dubh. Z Glasgow se dostáváme autobusem do útulného městečka Luss na západním břehu jezera. Tak tohle byste u nás v parku nepotkali :) Stoupáme podél říčky Luss Water... ...do údolí Glen Luss.
Skotská vřesovištní krajina nás začíná objímat a obklopovat. Počasí je nestálé, sem tam se přežene přeháňka. Nás však chrání Gore-Tex a tak vytrvale stoupáme údolím. Říčka Mollochan Burn se klikatí širokým zamokřeným údolím Glen Mollochan a naše boty dostávají zabrat. Ale drží! Po 10 km trasy v údolí stoupáme strmým svahem vzhůru. Krajinné malby...
...a lidská tvorba :) Ve svahu pozorujeme výrazné rašelinné odtrhy způsobené gravitačním "ploužením" zamokřené zeminy. Dostáváme se na Mid Hill (657 m), nejvyšší bod naší trasy. Kýžené výhledy se bohužel nekonají, mlha houstne každým krokem. Posléze se přidává vydatný déšť a tak i na druhém vrcholu Beinn Dubh (642 m) si užíváme trochu toho skotského nečasu. Déšť však netrvá dlouho a při sestupu se náhle mraky trhají.
Otevírá se nám výhled na jezero Lomondské, nejrozlehlejší jezerní plochu ve Skotsku a třetí největší jezero Britských ostrovů. Rozloha jezera je 71 km² a dosahuje maximální hloubky 192 m. Leží v nadmořské výšce 8 m. Luss, náš cíl je nadohled. Zbývá ještě dát si whisky a místní pivo v baru a hurá autobusem zpět do Glasgow. Trasa údolím Glen Luss na vrchol Beinn Dubh je dlouhá 17 kilometrů a překonává převýšení 800 metrů. Ušli jsme ji za 4,5 hodiny včetně přestávek a můžeme ji jen doporučit.