St. Andrews day

Je 30. listopadu a svátek slaví Ondřej. A protože je St. Andrews skotským světcem, jsou během tohoto dne mnohé vstupy do historických památek zadarmo. A tak vyrážíme - Caroline, moje maličkost, Naxo a Narroa. Naším prvním zastavením je městečko Arbroath, ležící na východním pobřeží Skotska v oblasti zvané Angus. Přístavní město Arbroath je známé především pokrmem "Arbroath smokie", což je tradiční uzená treska. Další významnou památkou je klášter Arbroath Abbey, který vystavěl v roce 1178 Williame the Lion z červeného granitu. Klášter byl poničen a opuštěn za dob skotské reformace v roce 1560. Declaration of Arbroath je zřejmě nejslavnější listinou Skotské historie. Když král Robert Bruce během Války o nezávislost porazil Angličany u Bannockburnu, žádal touto listinou (spolu s 40 skotskými šlechtici) papeže Jana XXII o zrušení klatby...avšak neúspěšně. Město Dundee je je čtvrté největší město Skotska. Žije v něm 143 000 obyvatel a leží v zálivu Firth of Tay. Silniční most Tay Road Bridge se spolu s mostem železničním klene přes záliv v délce 2250 metrů a je tak jedním z nejdelších silničních mostů v Evropě.
V kraji Fife, mezi městy Dundee a Edinburgh leží městečko St Andrews. Ve městě žije 14 420 stálých obyvatel, ovšem díky studentům zdejší třetí nejstarší britské univerzity - Univerzity v St Andrews - je počet obyvatel až 18 000. Město nabízí historické centrum, katedrálu, hrad... ...i krásné pláže. Tento pohled je pořízen z přístupné věže St Rule's Tower katedrály v St Andrews. Vrcholovka :) Katedrála byla založena v roce 1158 a stala se sídlem arcibiskupství a zároveň jedním z nejvýznamějších poutních míst Evropy. Svou délkou 119 metrů je také největším kostelem Skotska.
Až do Skotské reformace v r. 1559 byla katedrála slavnou, pak byla opuštěna a postupem času zcela zchátrala. Velké části zdiva byly využity k jiným stavebním účelům. Takže místo interiéru skvostné katedrály obdivujeme hřbitov...jaká to ironie osudu :) Dny jsou teď extrémně krátké a tak naše další dva cíle - hrad Campbell i hrad Stirling navštěvujeme až po otevírací době. Hrad Campbell je umístěn v krásném údolíčku s výhledem na nížinu Central Lowlands, která je nejhustěji osídlenou oblastí Skotska. Opravdu skvělé místo - dvě soutěsky s vodopády a vlahým lesem a hradba hor stráží hrad před napadením.
Několik kilometrů od města Stirling se tyčí jiná stavba - Monument Williama Wallace, připomínající slavnou bitvu u Bannockburnu, kdy rytíř "Statečné srdce" spolu s králem Robertem Bruce dokázali porazit anglickou přesilu a na pár let osamostatnit Skotsko od nadvlády. Drtivá porážka, kterou Angličané v bitvě utrpěli, neznamenala jen ztrátu hradu Stirling. Veškeré anglické snahy o ovládnutí Skotska přišly vniveč; Robert Bruce získal pozici, jakou žádný další skotský vůdce nemohl zpochybnit, a stal se plně nezávislým skotským králem. Jako Robert I. Skotský vládl až do roku 1329 a rok před smrtí se dočkal i právního potvrzení nezávislosti své země. Stirlingský hrad jsme si kvůli pozdní hodině také nemohli prohlédnout zevnitř a tak jsme alespoň zavítali na hřbitov... ...kde jsme tvořili všemožná kouzla :) Na závěr našeho historického tažení jsme se strašně přecpali v čínské all-you-can-eat restauraci, nakoupili luxusně slevněnou whisky a takto obtěžkáni, odjeli jsme zpět do Aberdeenu. Na zdraví všech Ondřejů!