Dunnotar Stonehavenský

(18.10.2014) Je sobota odpoledne a španělsko(4)-české(1) osazenstvo našeho bytu míří na výlet do městečka Stonehaven. Rybářské město Stonehaven se nachází asi 20 km jižně od Aberdeenu a je umístěno na malebném mořském pobřeží. Nejvýznamější turistická atrakce, hrad Dunnotar, však leží asi 3 km od centra města. Procházka k němu je příjemným zpestřením podzimního odpoledne. Tři mušketýři: Naxo, Nil a Ramon... ...aneb moji skvělí španělští spolubydlící.
A samozřejmě Chester. HUS 8554 Je poznat, že jsme na severu. Přestože je už půlka října za námi, tady se teprve sklízí seno z polí. To je on, Dunnotar - jeden z nejmocnějších skotských hradů! První části hradu byly vybudovány na 50 metrů vysoké skále někdy v 7. století.
Díky této ultimátní pozici byl téměř nedobytný. Zajímavostí je i přilehlý vodopád padající do rokle, jejíž hloubka musela zastrašit každého útočníka. Hrad byl budován postupně a jednotlivé části mají různou dobu vzniku. Vracíme se zpět kolem vojenského památníku a mobil mne upozorňuje na vyšší sluneční aktivitu. Že by byla dnes vidět polární záře? Bohužel nikoliv, světelný smog z měst v okolí Aberdeenu je příliš silný.
Tak si alespoň dáváme pivo v jedné z tradičních námořnických stonehavenských hospůdek a jsme rádi, že se výlet vydařil.