Edinburgh panoramatický

(15.1.2015) Ne, nespletli jste si galerii. Opravdu se nacházíme téměř ve středu Edinburgu. Z centra co by kamenem dohodil vypínají se tmavě zbarvené kopce vytvořené prvohorní vulkanickou aktivitou (jsou staré 350 milionů let). A nejvýše z nich se vypíná kopec Arthur´s Seat, lemovaný útesy Salisbury Craigs. Pojďme se tedy vypravit na jeho vrchol a prohlédnout si hlavní město Skotska pěkně z ptačí perspektivy. Vrchol "Artušova křesla" leží ve výšce pouhých 251 metrů nad mořem. I přesto je z něj krásný kruhový výhled. A načervenalý čedič připomíná vulkanickou minulost kopce. Arthur´s Seat je považován za jedno z možných míst umístění mýtického hradu Camelot, na kterém sídlil král Artuš se svými rytíři kulatého stolu. Pohled na východ odhaluje přírodní park s jezírkem a záliv Firth of Forth vybíhající ze Severního moře.
Pohlédneme-li k jihu, vidíme pravidelné uličky tisíců rodinných domů edinburgských. Zeleň bohužel není zelená - je totiž půlka ledna a tak jsou všechny stromy lysé. Hned za městem začíná zvlněná krajina stoupat do pahorkatin "Scottish Borders". Směrem na západ leží historické centrum města a také útesy Salisbury Craigs, které nám ve výhledu poněkud zaclánějí. Proto vzhůru dolů, na bazaltové útesy, dramaticky se tyčící přímo nad městem.
Na podobně formované čedičové skále "Castle Rock" se tyčí slavný Edinburgh Castle. A pod ním, v propletených úrovních ulic, žije Edinburgh svůj každodenní ruch a shon. Katedrála svatého Jiljí (St. Giles), jinak též High Kirk of Edinburgh, je hlavním sídlem Skotské církve a jednou z nejvýznamějších sakrálních památek Skotska. V popředí vidíme "skleník" hlavního nádraží, impozantní Balmoral Hotel i Scottův monument. V dálce se záliv Firth of Forth zanořuje do pevniny a vlevo můžeme vidět dva slavné mosty (Forth Road Bridge a Forth Rail Bridge.), které délkou téměř 3 km překlenují záliv. Na dalším z Edinburgských pahorků - Calton Hill, stojí řada památníků a také městská observatoř.  Vlevo pak vidíme budovu New Parliament House. Dopřejme si ještě široké panorama města.
Přecházíme rušnou třídu Princes Street s výhledem na mohutnou budovu St. Mary´s Cathedral... ...a dostáváme se na samotný Calton Hill, který nabízí další pohledy na město. Zleva: kopule St. Giles Cathedral a další kostely, Edinburgský hrad, Hotel Balmoral a Scottův památník, St. Mary´s Cathedral a památník Dugalda Stewarta. A takto vypadá výhled z Calton Hill navečer. No není ten Edinburgh krásné město? Tak zase někdy příště!