Skotská Vysočina v zimě

(17.1.2015) Sice je kosa jak z nosa, ale hurá na výlet! Caroline, Andri, já a stříbrný Vauxhall Astra. Z Aberdeenu míříme na severozápad. První zastávkou je katedrála v Elginu. Tahle katedrála se mi líbila snad ještě víc, než katedrála v St Andrews. Stavba ve tvaru piktského kříže byla postavena v 13. století a jako téměř všechny ostatní kostely byla opuštěna a poničena během Skotské reformace v 16. století. Objíždíme páté největší skotské město Inverness, kterému se často říká „hlavní město Vysočiny“ a dáváme sbohem lákavě vypadajícím kopcům ležícím na západ od něj.
Z Inverness se vydáváme na jih, kde se na zasněžených pastvinách pod blankytnou oblohou pasou (?) ovce. A tady ho máme - asi nejslavnější skotské jezero, Loch Ness, ležící v ledovcově-tektonické dolině Great Glen. U Loch Ness jsem už jednou byl - v říjnu, při cestě na ostrov Skye. Tehdy na mne jezero nijak extra nezapůsobilo. Tentokrát nám však připravilo milé překvapení. Východní lem "dlouhého" jezera odhaluje krásné kopce nad ním a tato zimní scenerie byla neskutečně působivá. 40 km dlouhé jezero se táhne v severojižním směru mezi městy Inverness a Fort Augustus. Na šířku měří jezero pouhého 1,5 km. Avšak hloubka 230 m je úctyhodná a kdoví, co skrývá (Lochnesskou příšeru jsme samozřejmě viděli, jen se moc dobře na hladině maskovala).
Na hřbetu Lochnesské příšery :) Zhruba uprostřed jezera na jeho východním břehu leží vesnička Foyers (odkud to francouzské jméno?). A kousek od ní naleznete parádní soutěsku... ...s ještě parádnějším vodopádem. Falls of Foyers mají celkovou výšku 62 metrů a dříve byl průtok vyšší, dnes je však část vody odčerpávána pro hydroenergetické účely. Sunset above Scottish Highlands 1. Sunset above Scottish Highlands 2.
S nadcházejícím večerem projíždíme kolem vod jezera Loch Mhor. Soumrak padá na vrchy Skotské. Přesouváme se přes město Aviemore do národního parku Cairngorms. Asi hodinu chůze od jezera Loch Morlich (kde necháváme auto) stojí na náhorní planině bothie Ryvoan. Bothies jsou volně přístupné horské útulny. Když je najdete, můžete zde přespat i zatopit si...no, jak kdo. I přes veškerou snahu se nám oheň rozdělat nepodařilo, protože dřevo bylo notně promrzlé a vlhké. (18.1.2015) A tak nezbylo se se pořádně zabalit do spacáků a klepat kosu. V noci mrzlo, ale naštěstí ne moc, takže jsme se zdraví probudili do nového dne.
Dopolední bothie Ryvoan. Vzhůru na průzkum okolí! Odrazy. Národní park Cairngorms jsem navštívil už několikrát, vždy však z východní strany. Ze západní strany hory vyrůstají náhle a strmě.
Jejich úbočí jsou poseta borovými háji, které ve vyšších nadmořských výškách ustupují vřesovištím. Tato oblast je chráněná jako Glenmore Forest park. I v zasněžené krajině připomínají ošlehané borovice trochu africkou savanu...zvláštní pohled! Stoupáme na 809 metrů vysoký kopec Meall a´Bhuachaille. Vzhůru, jen vzhůru! Černá a bílá 1
Černá a bílá 2 Skorovrcholovka :) A jde se dolů, blíží se bouře! Na zpáteční cestě se boříme opravdu solidně. Mně se dokonce podařilo probořit do jezera skrytého pod sněhem, naštěstí to odnesly jen mokré pohorky. Protější kopec má taktéž krásný gaelský název: Stac na h-Iolaire.
Pěšinku dole v údolí lemují vzrostlé borovice... ... ...i drobná jezírka. Tak a ještě se vykoupat v jezeře Morlich a můžeme jechat domů... Kdo z nás tam skočí? :)
V Dufftownu (tzv. hlavním městě whisky) se stavujeme obhlédnout jednu z největších palíren whisky ve Skotsku. Slavnou Glenfiddich však pořídíte i u nás (a tím u mne trošku ztrácí punc skotské originality...ach ta globalizace). Nahlédneme do výrobní haly, kde se v desítkách destilačních přístrojů připravuje lahodný nápoj...mmmm... V podnikovém obchodě si můžete vybrat z nepřeberné nabídky whisky Glenfiddich.. Od těch nejlevnějších... ....po ty nejdražší. Aneb kdo z nás by nebral 0,7 litrovou flašku whisky za 800 000 Kč? :)) Na cestě zpět do Aberdeenu navštívíme ještě dva polozříceniny - hrad Balvenie...
...a hrad Huntly. And that´s all from the Scottish Highland trip. Starring: Andrea, Jan, Caroline & Highland cow.