Pět měsíců v Aberdeenu

V Aberdeenu jsem na pracovní stáži strávil krásných 5 měsíců září 2014 - březen 2015). Zkusím shrnout, co jsem v tomto třetím největším skotském městě zažil a viděl. Nejprve k mé činnosti - pracoval jsem v Institutu Jamese Huttona, výzkumné instituci věnující se výzkumu krajiny, zemědělskému využití plodin a vlivu lidské  společnosti na přírodu. V geoinformatickém týmu jsem zpracovával data, pracoval na disertaci a také tvořil výukové simulační hry. Institut má přes 600 zaměstnanců, ale mými nejbližšími kolegy se stali převážně stážisti, převážně ze Španělska a Itálie. Nezapomenutelné byly poobědové siesty s biliardem a hrou na piano a kytaru...:) Pojďme ale zpět do města: 220 tisícová metropole severovýchodního Skotska je nejen významným obchodním a správním centrem, ale honosí se množstvím přízvisek. Pojďme si je jedno po druhém projít.
ABERDEEN ANEB  GRANITOVÉ (ŽULOVÉ) MĚSTO. Aberdeenský žulový lom posloužil k výstavbě nejen zdejších impozantních budov (na fotografii budova Marishall College), ale tato kvalitní žula se vyvážela i do Londýna, kde z ní je vystavěna např. budova parlamentu. ABERDEEN ANEB STŘÍBRNÉ MĚSTO. Aberdeenská žula má totiž vysoký obsah slídy, která dobře odráží sluneční světlo. Proto se za slunečných dnů zdá, že budovy září jako ze stříbra. "Stříbrná" je i budova Národního divadla. Město se skládá ze dvou historických částí - Nového a Starého Aberdeenu. Páteří Nového Abedreenu je téměř 2 km dlouhá třída Union Street. Starý Aberdeen zase nabídne tajemné uličky...
...skrytá zákoutí... ...či katedrálu sv. Machara. Katedrála byla založená roku 1136, její současná podoba je z 15. st. Od dob reformace byla stavba značně poničena a proto byla v nedávné době zrekonstruována. Ve starém Aberdenu  se také nachází univerzitní campus se skvostnou budovou univerzitní kaple... ...či futuristickou budovou univerzitní knihovny...
...s velice osobitým interiérem. ABERDEEN ANEB MĚSTO PARKŮ - najdete zde mnoho zeleně. Zároveň se zde nacházejí zastřešené zimní zahrady, které svou rozlohou patří mezi největší v Evropě. Nachází se zde vegetace středomořská i tropická, japonská i temperátní. ABERDEEN ANEB "SKOTSKÉ MEZIŘÍČÍ". Město je ze severu lemováno řekou Don a z jihu řekou Dee. Ve městě se obě řeky vlévají do moře.
Severní moře u Aberdeenu omývá krásné pláže, které se táhnou dlouhé kilometry na sever i na jih. Na obzoru kotví desítky tankerů, které převážejí ropu z ropných věží v moři do významného Aberdeenského přístavu. ABERDEEN ANEB HLAVNÍ ROPNÉ MĚSTO EVROPY. V Severním moři se nacházejí nejbohatší zásoby ropy v Evropě. Město je sídlem významných společností (BP, Shell,...), které surovinu z hlubin moře těží. Díky tomu patří Aberdeen mezi nejbohatší města UK, dokonce je zde více miliardářů, než v Londýně! Vysoká životní úroveň obyvatel je zřejmá nejen z okázalých ohňostrojů a drahých aut, ale také z velice vysokých nájmů bytů (průměrně 450 liber za měsíc). Velkou kapitolou mého pobytu byl první měsíc, kdy jsem sháněl bydlení a málem ze mne byl bezdomovec. Přestože jsem ubytování sháněl již měsíc dopředu, bez britského čísla je to zhola nemožné. Po příjezdu do Aberdeenu jsem díky svému kamarádovi Dominikovi mohl bydlet na studentských kolejích v místnosti pro neubytované (na snímku). Byl to zajímavý kulturní zážitek až do doby, kdy mne po cca 2 týdnech vyhodili jako černého spáče :)) Tak jsem se potloukal po Aberdeenu a nebýt jednoho skvělého táboráku organizovaného zdejšími couchsurfery, byl bych zřejmě bez domova.
Na této akci jsem se seznámil mimo jiné s Kačkou, která mne pak další 2 týdny hostila na svém bytě. Kačce i Dominikovi proto moc děkuji :) Nakonec, asi po měsíci hledání, jsem se však konečně zabydlel. Na nejlepším bytě - byt na Powis Terrace 11 poskytl azyl mně a 4-8 dalším kolegům z Institutu Jamese Huttona. Lepší privát jsem si nemohl přát - přátelská atmosféra mých španělských spolubydlících, umocněná absencí internetu z nás udělala nerozlučnou bandu... ...společně jsme organizovali kulinářské večeře... ...chodili prozkoumávat noční Abedeen...
...společně koncertovali nejen v městských parcích (What shall we do with the Drunken Sailor?)... ...dokonce zašli na fotbalový zápas (což je u mne zcela vyjímečná událost)... Fotbalový zápas Aberdeen vs. Celtic Glasgow... ...dopadl výhrou Celtic Glasgow 3:1. Ale i ten krásný čas strávený na Powis Terrace uběhl jako voda a přišel čas se rozloučit.
A já můžu jen dodat, že na krásné chvíle, strávené s přáteli v Aberdeenu, nikdy nezapomenu. Cheers! Slàinte! Salut! Saluté! Santé! Na zdraví, kamarádi! :)