Petzl Tikka XP

 

V tomto článku se podíváme ve zkratce na malou, co do vzhledu celkem nenápadnou čelovku od Petzla.
Nejprve pár technických informací. Svítilna s úplným názvem Petzl Tikka XP je opravdu malá, má rozměry zhruba 6x4x4 cm (šířka x výška x hloubka) a váží pouhých 95g (čelovka 59g + baterie 36 g). Funguje na tři minitužkové (AAA) baterky, což může být pokládáno za nevýhodu z toho hlediska, že některé nabíječky umí nabíjet jen sudý počet baterií.

           Tikka XP je dosti známá a na internetu je spousta recenzí, proto nechci opisovat již napsané a podívám se jen na plusy, případně mínusy (těch však moc není:-) této čelovky.

Celkový vzhled čelovky Petzl Tikka XP. Vpravo detaily funkčních tlačítek, indikátoru stavu baterií a plastového krytu, pomocí něhož lze přepínat bodové světlo na rozptýlené.

 

           Jak jsem již psal výše, jednou z největších předností je váha. S tím že je čelovka malá a lehká souvisí samozřejmě také její skladnost. Zastrčíte ji do sebemenší škvíry v batohu:-). Co je však na čelovce opravdu vychytané, je možnost přepínání mezi ostrým světlem a světlem rozptýleným. To je umožněno díky plastové krytce, kterou je možno nasunout přes svítící čelovku (viz první obrázek). Je to jednoznačně nejužitečnější vlastnost této čelovky. Pokud potřebujete ostré bodové světlo, krytku vysunete, pokud potřebujete příjemné rozptýlené světlo ve stanu, krytku zasunete. Jednoduché.
           Co se týče svítivosti, tak je pro většinu činností naprosto dostačující. Pořád je to ale „jen“ diodovka, tudíž mnohé čelovky s halogenovou žárovkou a silnějším zdrojem mají logicky vyšší dosvit (ale také mnohem vyšší spotřebu). Zde se uvádí dosvit 35 metrů, což je mezi čelovkami průměrná hodnota. Problém by však mohl být snad jen při nočním orientačním běhu nebo noční jízdě terénem na kole. Četl jsem názor nějakého běžce, že na noční orienťáky není dosvit ideální. Nevím, já neběhám. Pokud jste tedy orientační běžci nebo holdujete nočním vyjížďkám na horském kole, zaměřte se na tohle a poptejte se někoho, kdo s ní běhá či jezdí. Pro běh nebo jízdu po zpevněných cestách je však tato čelovka naprosto vyhovující. Teprve nedávno jsem celkem náhodou zjistil další poměrně důležitou věc. Byl jsem s Martinem a Janou v terénu a všichni tři máme Tikku XP. Martin měl úplně nové baterky, Jana takové průměrně nabité a já téměř zcela vybité. A rozdíl mezi dosvitem mým a Martinovým byl odhadem tak 200%. Prostě mu to svítilo neskutečně silně, mě velice velice slabě. Janě tak normálně. Já vždycky myslel, že dosvit není na stavu baterií závislý, že čelovka svítí až do vybití stále stejnou intenzitou a pak klekne, ale není tomu tak. Čili i s tím je třeba počítat. Možná se tady pozastavuju nad něčím, co je z fyzikálního hlediska naprosto jasné. Ale mě fyzika nikdy nebrala, takže mě to prostě překvapilo :))


Názorná ukázka rozdílu ve svítivosti diodových a halogenových čelovek. Lukáš s Martinem (vlevo) mají Tikku XP, Kony má nějakou starší halogenovku. Ta svítí mnohem intenzivněji, ale také má mnohem vyšší spotřebu. Než jsme vylezli na Radhošť, Konyho čelovka nadobro klekla. Naše Tikky svítily ještě na pěkných pár akcích poté.

 

           Na horní straně čelovky najdeme dvě tlačítka. První z nich slouží k zapnutí čelovky a přepínání intenzity svitu (jsou zde 3 úrovně) a také k přepnutí do režimu „blikačky“, což je určitě užitečné na kole. Mám odzkoušeno, že i při nejnižší intenzitě svitu se dá např. pohodlně číst knížka a vůbec pro většinu činností mi tato nejnižší intenzita svícení stačí. Druhé tlačítko má jen jednu funkci, a to je funkce „intenzivního svitu“. Tedy pokud tlačítko držíme, čelovka svítí o 50 % intenzivněji než je maximální úroveň v normálním módu. Tento intenzivní svit však trvá max. 20 vteřin, po této době se automaticky přepne do maximální úrovně v normálním módu. Je to kvůli tomu, aby nedošlo k přehřátí čelovky. Přesto, že je tato funkce velmi užitečná, kazí její použití skutečnost, že se tlačítko musí po celou dobu držet. To považuji za velké mínus.
           Další věcí, u které bych se zastavil, je výdrž baterií. Mohlo by se zdát, že 3 AAA jsou málo, ovšem výdrž čelovky předčila mé očekávání. Oficiální údaje uvádí dobu svícení do 120 hodin, což není moc dobře představitelná hodnota, můžete však být naprosto klidní. I při více-týdenním pobytu v horách nezůstanete potmě. Osobně mám čelovku přes rok a baterie jsem měnil jen jednou. A to nemůžu říct, že ji nepoužívám…Kamarád ji má rok při zhruba stejném využití a původní baterky ještě neměnil.


Čelovka je naším výborným pomocníkem např. i při realizaci projektu na ochranu raků.

 

           S výdrží baterií souvisí indikátor vybití, což je také velmi užitečná věcička a u Tikky XP je vyřešena velmi dobře. Najdete ji na boku čelovky a je jak semafor. Plně nabitá čelovka bliká zeleně, pak následuje oranžová a nakonec bliká červeně. I na tomto indikátoru můžu výdrž baterií pěkně demonstrovat. Zelená mi svítila opravdu hodně hodně dlouho (řádově snad i několik týdnů prosvícených večerů), po přebliknutí na oranžovou jsem si říkal aha, je to tady a čekal, že se mi ještě ten večer, případně další den vybije. Ovšem k mému překvapení oranžová ne a ne přebliknout na červenou. Svítila mi ještě dalších pár x-denních akcí. No a pak teprve přišla na řadu červená „ledka“ a opět stejný průběh. Svítilo to na ni zase ještě nějaký ten večer. Prostě tahle čelovka mi přijde, co se týče výdrže baterií téměř nesmrtelná. A stejnou zkušenost nemám jen já, ale také další dva ursusáci, kteří ji mají. A dokonce se nemusíte bát, že byste zaspali okamžik, kdy dojde k přepnutí „indikátorového semaforu“ ze zelené na oranžovou nebo z oranžové na červenou, protože při každé této změně čelovka třikrát po sobě zabliká. Ovšem trošku nepříjemná je skutečnost, že když už je na červené (tedy poslední) úrovni, tak občas takto třikrát zabliká jen tak sama od sebe, aby vás upozornila, že už k ní máte být šetrnější:-) No a když čtete večer knížku a během hodiny vám takhle čtyřikrát zabliká, tak to moc příjemné není.


Spaní na Radhošti, prosinec 2007. V hlavní roli opět Petzl Tikka XP.

 

           Uvádí se také vodotěsnost do 1 metru. Čili co se týče deště, nemusíte se ničeho bát, a nijak ji před deštěm schovávat. Pro puntičkáře uvedu, že čelovka podléhá normě IEC 60529 IPX7, což znamená, že by měla vykazovat oddolnost proti vodě při ponoření do hloubky 1 metru po dobu 30 minut. Osobně jsem ji teda nikdy takhle natvrdo nepotápěl a asi bych to radši ani nezkoušel. Pokud do toho ale někdo půjdete, dejte mi vědět, jak jste dopadli;-).
           Polohování čelovky zhora dolů a naopak je samozřejmostí. Čelovka na hlavě drží pomocí pevného elastického pásku. Nemusíte se bát, že se vám bude „hýbat“ na hlavě a proto je výborným pomocníkem i pro běh. Drží spolehlivě i na přilbě, přestože nemá defaultně třetí (horní) pásek. Ten však jde dokoupit, stejně jako sponka k připnutí čelovky na batoh, pásek na oblečení apod. Z dalšího příslušenství stojí za zmínku ještě sada výměnných sklíček, které se mohou hodit, pokud nechcete být v přírodě (nebo ve stanu) příliš nápadní. Ovšem četl jsem názor, že s použitím barevných sklíček je dosvit čelovky už velmi slabý (i na nejvyšší intenzitu) a jsou proto téměř nepoužitelná. Sám v tomhle nemohu posloužit, tyto výměnné sklíčka jsem neměl možnost vyzkoušet. Běžná cena čelovky je kolem 1250 Kč.

Čelovka drží na přilbě po zasunutí do spon na to určených pevně a nehrozí její vypadnutí.

 

Konečné hodnocení:
Čelovka je nepostradatelný pomocník na mnoha outdoorových akcích a musí být především spolehlivá. Tato čelovka tuto vlastnost splňuje do puntíku ve všech ohledech a malé mínusy, které se na ní dají najít nemají zásadní vliv na použití ani využití (snad až na výjimky jako noční jízda na kole terénem, tam by mohl být problém). Měl jsem možnost vyzkoušet už velké množství čelovek, ale tahle jim svou univerzálností a zároveň spolehlivostí kraluje. Je to mercedes mezi čelovkami, o čemž svědčí i velký počet lidí, o kterých vím, že stejně jako já vyzkoušeli už spoustu čelovek a nakonec zakotvili nadobro u této. Firma Petzl opět dokázala, že se na její výrobky dá spolehnout.

 

Shrnutí:

+   rozměry, váha
+   možnost přepínání bodového a rozptýleného světla
+   výdrž baterií
+   spolehlivý indikátor vybití
+   funkce „posilovač výkonu“
+   vodotěsnost


-   průměrný dosvit
-   „posilovač výkonu“ funguje jen při trvale stisknutém tlačítku
-   z hlediska některých nabíječek může být problémem lichý počet baterií k nabíjení (3xAAA)

 

Užitečné odkazy:
http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107512-celovka-petzl-tikka-xp-a-tactikka-xp – obsáhlá recenze
http://en.petzl.com/petzl/LampesAccueil - stránky výrobce s oficiálními informacemi nejen o tomto typu čelovky
 

Radhošť, prosinec 2007.