Výstup na Pik Učitelj

Po dlouhé cestě autem přijíždíme do oblasti Kyrgyzského Alatau. Je pozdě večer a tak improvizovaně spíme na louce poblíž vesnice Kaška-su. Po ránu se maršrutkou a taxikem dostáváme až do výchozího bodu - k hotelu Ala-Archa. Národní park Ala-Archa leží 40 km jižně od hlavního města Biškeku. Nachází se v masivu Kyrgyzského Alatau, jehož vrcholy šplhají téměř do výše 5000 m n. m. Byl založen v roce 1976 a je cílem horolezců, lyžařů, turistů i víkendových "piknikářů". V Ala-Archi najdete turistické značení, které se nápadně podobá tomu našemu. Není divu - na projektu značení národního parku se podíleli bratia z organizace SlovakAid a Bratislavského regionálného ochranárského združenie. Vzhledem k blízkosti hlavního města, dobré dopravní dostupnosti a také tomu, že je sobota, podobá se první část cesty frekventovaným trasám v Tatrách. Sváteční turisti míří k vodopádu, který leží asi 2 hodiny od hotelu Ala-Archa.
U vodopádu posedí a pokochají se vodní kaskádou a pak se vracejí zpět. My však pokračujeme dál - mohutnou morénu vzhůru ještě 1 hodinu. Ve výšce 3 400 m, chráněný morénou před nepřízní počasí, leží kemp Racek - východisko pro mnoho horolezeckých tras. I proto je zde postavena horská útulna a velké množství stanů. Večer po sněhové přeháňce odkrývá se nádherný výhled okolní hory, mimo jiné i na vrchol Pik Učitelj (v levé části fotky), který patří mezi ty jednodušší čtyřtisícovky a který bude naším zítřejším cílem. Mohutná Pik Korona (4 770 m) je cílem zdatnějších horolezců a patří k tomu nejlepšímu, co může Ala-Archa nabídnout.
Večer se snáší nad kemp Ala-Archa. Sunset. Sunrise. K masivu Pik Korony míří vojenský vrtulník - včera se tam zranili dva horolezci a z důvodu špatných povětrnostních podmínek pro ně vrtulník nemohl přiletět a tak zde museli nouzově přespat. Naštěstí vše dobře dopadlo. Výstupová cesta na Pik Učitělj začíná hned za kempem Racek, kde je třeba uhnout ostře doleva a stoupat strmým suťovým svahem. Výstup je občas značen kamennými mohylami.
Pod blankytnou oblohou ukrajujeme z výškových metrů a rozhledy jsou stále krásnější. Pohled do dolin Adygene a Ala-Archa, ležícími téměř 1500 metrů pod námi. Ledovec Aksai a Pik Svobodnaja Korea nad ním. Zrádné séraky s hlubokými trhlinami. Kamenná čepice na ledové stopce - známka toho, že ledovec odtává.
Pánská jízda? Omyl, tentokrát i s děvčaty. Připojují se k nám dvě děvčata z Německa - Claudia a Ines, které pracují v Biškeku a Kyrgystán je pro ně druhým domovem. Holky jsou usměvavé a povídavé, hned se nám jde lépe :) Nadmořská výška začíná být cítit. Vyděržaj, malčik! Výhledy jsou nám odměnou. V zápalu výstupu podařilo se mi zlomit karbonovou teleskopickou hůl. Inu, není to Leki, hned po návratu domů poputuje na reklamaci.
Ze suťoviska přechází výstup na hřebínek s velkými kamennými bloky. Je dobré držet se stezky, obzvláště pro případ, že by se zhoršilo počasí. Krájíme poslední metry výstupu, už jsme skoro nahoře. Výstup nám trval 3,5 hodiny. Vrchol Pik Učitělj leží ve výšce krásných 4 545 metrů nad mořem a proto všichni triumfujeme své dosavadní výškové rekordy. Radost až na kost! Největší rekordman je však Ondra, který kvůli bolavé achilovce vystoupil na Pik Učitělj v sandálech. Je to borec! Ještě jedna společná :)
Pohled na sever: rovina Biškeku, ležící téměř 4000 výškových metrů pod námi. Nejvyšší vrcholky Kyrgyzského Alatau při pohledu na jih: Pik Korona, Pik Izyskatěl, Pik Semonova Tianshanskogo, Pik Svobodnaja Korea, Pik Těketor, Pik Boks a další...Dotýkáme se nebe! Problém je v tom, že na severu se nebe začíná dotýkat země a proto co nejrychleji mizíme z vrcholu na sestupovou trasu. Po chvíli začíná sněžit a fučet. Vysokohorské počasí dokáže být zákeřně proměnlivé. Na sestupu...
Za 2,5 hodiny jsme dole v kempu Racek. Počasí se nezlepšilo, ale to nám nebrání k exkurzi ke zdejší meteorologické stanici. Potom zalézáme do stanů a oddáváme se zaslouženého odpočinku. Ráno pozorujeme v okolí kempu krásného hýla hnědobřichého (Carpodacus puniceus)... ..pěvušku podhorní... ...lasici hranostaje v letním kožichu... ...kuk!...
...a hlavně vzácnou piku turkmenskou, která vzhledem trošku připomíná křečka syrského. Tohle drobné zvířátko si do skal na kempem nosilo velké množství zelených listů. Do Biškeku nás odváží taxikář důchodce, který nás opět mistrně napálí co se týče ceny dopravy. No stále se ještě máme co učit :) Při výstupu na Pik Učitělj nastoupáte 2400 výškových metrů na necelých 8 km chůze, to samé na zpáteční cestě. Jedná se tedy o ryze vertikální trek, který vyžaduje vysokohorské vybavení a nelze podceňovat. Také doporučuji lehkou aklimatizaci - není vhodné přijet do Kyrgyzstánu a hned se vydat do 4500 m, výšková nemoc je nepříjemná záležitost. Oblast NP Ala-Archa je bezesporu krásná, maličko však bledne ve srovnání s liduprázdností a malebností ostatních kyrgyzských hor.