Cesta tam

Kamčatka...nejvzdálenější z Dálného Východu, poloostrov, na který se autem nedostanete. Divočina, kde kde medvědi dávají dobrou noc a kde se k nebi tyčí 160 vulkánů z nichž 29 je aktivních. A tam se spolu s Martinem, Michalem a Kubou vydávám! Z Prahy na moskevské letiště Šeremetěvo se to dá. Let trvá 2,5 hodiny, a tak se narychlo drtíme polozapomenutá ruská slovíčka. Hlavní město Ruska, nejlidnatější metropole Evropy (13 mil. obyv) a zároveň nejsevernější megalopole na světě nás vítá v okázalém stylu. Nad řekou Moskvou vypíná se hlavní budova Lomonosovy univerzity. Moskva je vůbec velkolepá. Ale tak nějak divně, stalinisticky. Tyto "mrakodrapy" (sídlo Ministerstva zahraničí) byly budovány sovětskými budovateli, aby přehlušily věhlas carského Petrohradu. Na můj vkus působí moskevská architektura příliš panelákovitě. Na snímku je tzv. Bílý dům, který je hlavním sídlem vlády Ruské federace v Moskvě.
Avšak nejen paneláky v Moskvě najdeme. Chrám Vasila Blaženého přípomíná marcipánovou nadílku a je cennou církevní památkou  ze 16. století, kterou ani bolševici nedokázali zničit. Kostel stojí v jižní části Rudého náměstí, hlavního moskevského náměstí a centra celého Ruska. Náměstí odděluje Kreml – dříve sídlo knížat a carů, dnes ruského prezidenta, od staré obchodní čtvrti s názvem Kitaj-gorod. Kreml je s délkou hradeb přes 2 km a plochou 28 ha největší obývanou pevností v Evropě. Najdeme zde paláce, kostely i muzea. Na jeho návštěvu však doporučuji vyhradit si celý den. Přesto jsem byl překvapen, že samotný Kreml není nijak impozantně vysoký. Hradby jsou vysoké 5 až 19 metrů. U zdí Kremlu je přilepená i jedna podivnost - mauzoleum soudruha Lenina, který zde v mumifikované podobe straší dodnes.
Raději jsme prošli obchodní čtvrtí... ...k Velikému divadlu... ...a na úspěch naší cesty jsme si naplnili žaludky poctivým ruským šašlikem. Následoval 9 hodinový let z letiště Vnukovo na 8000 km vzdálenou Kamčatku. Přelet nad Arktidou - ostrov Nová Země.
Zamrzlé Karské moře. Zpět nad pevninou - přelétáme mohutné sibiřské řeky. Jeden z nejmohutnějších sibiřských veletoků - řeka Lena.  Její délka činí 4480 km a odvodňuje území o rozloze 2,49 milionů km².  V místě, kde jsme nad ní přelétali, má šířku 5 km! A další velikán - řeka Kolyma v Magadanské oblasti protéká východosibiřským pohořím Čerského. Přelétáme Ochotské moře a dostáváme se nad Kamčatku. A tu se z mraků pod námi vynořuje vrchol Ičinské sopky (3 621 m) .
A pak už jen klesání a přistání mezi starými MIGy na letišti Jelizovo. Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Jsme na Kamčatce!