Petropavlovsk Kamčatský

Se svou rozlohou 370 tis.ikm² převyšuje Kamčatka naši republiku více jak 5x. Celý poloostrov dlouhý 1250 km však obývá pouhých 400 tis. obyvatel. Většina lidí navíc žije v okolí hlavního města - Petropavlovsku Kamčatského. Proto je většina poloostrova totální divočinou chráněnou např. v Kronockém a Kurilském národním parku a v několika dalších přírodních parcích. Nejvyšším bodem je Ključevská sopka (4750 m n. m.), která má nejkruhovitější základnu ze všech sopek na Zemi. Město Petropavlovsk Kamčatský má necelých 200 tis. obyvatel a leží na břehu Avačinské zátoky, která je považována za největší zátoku světa. Je tak rozlehlá, že by v ní mohlo kotvit veškeré loďstvo celého světa! V případě, že by byl přístav vystavěn přímo na břehu Tichého oceánu, mohlo by se lehce stát, že skončí zatopen vlnami tsunami, které jsou v této oblasti běžné. Město založil slavný dánský mořeplavec Vitus Bering, který sem doplul v roce 1740 na svých lodích Sv. Petr a Sv. Pavel. Po nich také pojmenoval město. Před Rusy obývaly Kamčatku původní mongoloidní etnika - Korjakové a Itelmeni. Byli to pastevci a rybáři. Speciální halena na fotce je šitá z rybích plynových měchýřků je asi první membránovou bundou na světě! :-)
Ale zpět do Avačinské zátoky - nad ní se vypíná hned několik krásných "domácích" vulkánů. Na jižní straně je to sopka Viljučinská, pod níž se ukrývá město Vilyučinsk. Ve Vilyučinsku již od dob studené války kotví ruská flotila atomových ponorek. Samotné město Petropavlovsk turistu chtivého kultury a architektury moc nenadchne. Kromě nezbytné sochy Lenina... ...několika pravoslavných kostelů...
...a muzeí (doporučujeme Vulkanarium a Regionální muzeum) toho v Petropavlovsku moc není. Severní obzor města ohraničuje hradba "domácích" vulkánů - Avačinská sopka je od města vzdálená pouhých 15 km. Většinu zástavby tvoří paneláky, které mají zesílené konstrukce kvůli častým zemětřesením. V jednom takovém paneláku jsme bydleli i my. Couchsurfer Fima se nezalekl čtveřice výletníků z Česka a nabídl nám azyl ve svém příjemném příbytku. Díky němu, jeho zkušenostem a radám byl náš pobyt na Kamčatce v mnohém usnadněn a Fimovi za to patří nehynoucí dík. A také náš obdiv - kdo by totiž chtěl ubytovat 4 pobudy, kteří se z výletů vraceli celí špinaví a smradlaví. Díky Fimovi jsme měli možnost důkladně poznat Petropavlovsk i jeho okolí a jeho rady se nám hodily i při výpravách do divočiny. Na první výpravu nás dokonce vyvezl vlastním autem. Fimo, díky!